Mapa provozu vozidel na webu jízdních řádů PMDP

14. 12. 2021

Webové jízdní řády jsme obohatili o novou funkci mapy provozu vozidel, kterou najdete v hlavním menu pod názvem Provoz.

V mapě jsou zobrazeny aktuální polohy všech vozů MHD v provozu. Výběrem vozu z mapy se zobrazí podrobné informace o lince, trase spoje, poslední projetá zastávka a následující zastávka dle jízdního řádu. Kliknutím na vůz se také zobrazí celá trasa spoje s jednotlivými zastávkami a lze tak sledovat pohyb vozu na trase. Pro větší přehlednost doporučujeme využít filtr Výběr linek.

Po přiblížení mapy se zobrazí všechny zastávky MHD a po kliknutí i jejich detail – název, nejbližší odjezdy ze zastávky a všechny linky, které zastávku obsluhují. Na mapě také poznáte, jaký je aktuálně provoz. Vozy se zpožděním 3 až 9 minut mají oranžové orámování, zpoždění 10 a více minut je označeno červeným ohraničením. Barva čísel linek v šipkách udává, zda se jedná o tramvaje (žlutá), trolejbusy (zelená) nebo autobusy (červená).

Zobrazení vozu na mapě je dostupné i ve funkcích Vyhledat spojení a Panel odjezdů, a to po kliknutí na ikonu vozu. Mapa se zobrazí jen u vozů, které již najely na danou trasu linky.

Celé řešení je přizpůsobeno i pro použití na mobilních telefonech.

Chtěli jsme udělat radost všem cestujícím, kteří se často ptají na provoz naší vánoční tramvaje. Proto jsme vánoční tramvaj v mapě zvýraznili – najdete ji pod zelenou ikonou stromečku. V mapě je pochopitelně vidět jen v případě, kdy je tramvaj v provozu na linkách (v pracovní dny na lince 4, o víkendech na lince 2).

V průběhu roku 2022 předpokládáme přechod na technologii 5G, která by měla přinést vyšší spolehlivost přenosů polohy vozidel na linkách.

Technická omezení:

  • Zobrazení vozů má oproti reálnému stavu zpoždění 10-30 vteřin.
  • U přenosu zpoždění z vozů může docházet k výpadkům (omezení dosahu radiové sítě, chyba GPS apod.), v takovém případě je vůz zobrazen na poslední hlášené pozici.
  • V případě nenadálých komplikací v provozu a velkých zpoždění nemusí být vůz zobrazen – jde o případy náhrady závady vozidla, vůz je dosud na jiné lince aj.
Provoz na webu Jízdních řádů
Mapa provozu vozů
Výběr linek pro zobrazení na mapě
Mapa s vybranými linkami
Vánoční tramvaj je na mapě znázorněna ikonou stromečku
Detail vozu včetně trasy a aktuálního zpoždění
Detail zastávky s nejbližšími odjezdy

zpět ...