Těšíme se na oživení Americké třídy!

26. 1. 2021

Již v únoru zastupitelé města rozhodnou o budoucí tváři Americké třídy. Co může chystaný záměr přinést cestujícím a obyvatelům Plzně?

Americká třída je dnes významnou spojnicí linek MHD, ale také oblíbenou zkratkou pro auta. Je to ovšem ten typ zkratky, v níž nakonec všichni stojí, řidiči aut i cestující v trolejbusech. Chodci se snaží ulicí jen rychle projít, protože hluk i výfukové plyny z dopravy jsou nepříjemné. Přitom to tak být nemělo. Rekonstrukce z roku 2008 dala zapomenout uzounkým chodníkům a křižovatce u Mráčku, která se nedala přejít z jedné strany na druhou. Jenže původní záměr zamrzl napůl cesty. Nyní přišel čas udělat z Americké konečně reprezentativní hlavní městskou obchodní třídu, která bude příjemná k chůzi, nakupování i čekání na spoje.

Víte, že dikobraz se dokáže pohybovat rychlostí 3,2 km/h? To je skvělý výsledek! Ve špičce na Americké by jej trolejbus nepředhonil, rychlost mívá jen 2,5 km/h.

Prvním krokem bude plynulý průjezd a zrychlení trolejbusů a autobusů, kterého bychom se mohli dočkat již v létě. Automobilová doprava se odkloní na čtyřproudovou ulici U Trati a silniční komplex mostu Milénia a nad nádražím, které město postavilo z vlastních finančních prostředků. Je to rozumný krok, protože 80 % aut Americkou jenom projíždí, ze zvyku či pohodlí. Oproti 14 tisícům aut denně tudy ovšem v normálním provozu jezdí každý den 24 tisíc cestujících a dalších 32 tisíc nastoupí a vystoupí v zastávkách U Práce a Mrakodrap. Změna organizace dopravy sníží zpoždění, která zde ve špičkách narostou běžně přes 10 minut. Jízda MHD, která vlivem kolon nedosahuje polovinu rychlosti chůze, není atraktivní pro cestující a ani ekonomicky nedává smysl.

73 % obyvatel Plzně se v reprezentativním dotazníku vyjádřilo, že souhlasí s omezením automobilové dopravy v centru, pokud to umožní zlepšení podmínek pro pěší a MHD a zkvalitnění veřejného prostoru.

Změna organizace dopravy přinese úlevu od hluku i emisí přesně tam, kde se pohybuje nejvíce lidí. Cesta městskou dopravou se výrazně zkrátí zrovna v době, kdy jezdí lidí nejvíce: z práce, od vlaku, na úřad, na nákup. Jenže tím to teprve začíná. Chystá se zkvalitnění veřejných prostranství, vysázení dalších stromů i v horní části, rozšíření chodníků u zastávek a na nárožích. Americká se stane oblíbeným místem pro setkávání i nákupy. Plynulé a přesnější trolejbusy a autobusy motivují k volbě tohoto dopravního prostředku. Většina chodců v centru přijíždí právě veřejnou dopravou. Chodci jsou hlavním zdrojem příjmů pro místní provozovny. Více chodců přinese oživení samotného centra Plzně. Proto se těšíme na oživení Americké třídy!

Zelená pro Americkou

zpět ...