V MHD covid nebyl ani během vrcholu pandemie, zjistili vědci

11. 6. 2021

Dopravní podniky se po celou dobu pandemie potýkaly s nepravdivými informacemi ze strany politiků a různých odborníků, kteří označovali MHD jako místo s vysokým rizikem nákazy. Mnohé cestující tyto zprávy, bohužel, ovlivnily.

Přestože Sdružení dopravních podniků několikrát komunikovalo výsledky zahraničních studií o bezpečnosti MHD a dokonce oslovilo úřad vlády, aby nešířili podobné dezinformace, ty se objevovaly v médiích i nadále.

Nyní se ukázalo, že MHD byla i v době vrcholící pandemie skutečně bezpečná. V Praze proběhlo v dubnu velkoplošné testování MHD na přítomnost covid-19, které inicioval Dopravní podnik hl. m. Prahy a který provedli vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Studie neprokázala přítomnost infekčního viru SARS-CoV-2 způsobujícího onemocnění covid-19 v pražské MHD. Analýza celkem 558 vzorků z autobusů, tramvají, vlakových souprav, nástupišť a vestibulů metra potvrdila předpoklad, že při dodržování základních hygienických pravidel je pražská MHD bezpečná a není žádným zdrojem nákazy covid-19.

Celý článek najdete zde.

Foto: DPP – Petr Hejna

vysledky_testovani_3

zpět ...