Zelená pro Americkou

31. 3. 2022

Americkou třídou, která je klíčová pro obsluhu všech částí Plzně, denně projede 1200 spojů MHD. Jen v horním úseku mezi Mrakodrapem a U práce se denně přepraví 24 tisíc cestujících. Pro chodce a veřejnou dopravu je Americká třída vyhrazena od 23. srpna 2021. Co tento krok přinesl?

  • Dříve zde vozy v kolonách popojížděly rychlostí 2,5 km/hod a mezi Hlavním nádražím a křižovatkou U Práce nabíraly zpoždění až 16 minut. Nyní MHD projíždí Americkou třídou plynule a bez zdržení.
  • Provoz MHD je efektivnější – šetří počet vypravených vozidel i řidičů. Trolejbusy více vozí lidi a méně stojí v zácpách.
  • Trolejbusové linky jsou atraktivnější – průměrné zpoždění v odpolední špičce se snížilo o pět minut. Cestující ve spojích na Americké třídě ušetří jen za odpolední špičku 100 hodin svého času!
  • Významně se snížil hluk a exhalace. Chodci na Americké se navzájem slyší a mohou se nadechnout, většinu spojů zde zajišťují bezemisní trolejbusy. Předtím tudy projíždělo 13 tisíc aut denně.
  • Kolaps dopravy nenastal v ulici U Trati přibyla jen pětina aut a průměrná rychlost jejich průjezdu se snížila sotva o desetinu. Na Rychtářce přibyla jen 3 procenta aut.

Teď Americkou třídu čeká zlepšení podmínek pro pěší. Dosadí se zeleň, zkvalitní se veřejné prostranství a umožní se např. předzahrádky. Větší péče bude věnována pocitu bezpečí i oživení Americké třídy coby hlavní obchodní třídy ve městě.

Americká bude zase nejlepší městskou třídou!

Zelená pro Americkou

zpět ...