Jak dlouho tuto pozici vykonáváte?
Přímo u PMDP jsem zaměstnaný od roku 2017, kdy dopravní podniky převzaly veřejné osvětlení jakožto provozovatel. Do té doby zabezpečovala údržbu, výstavbu a vůbec bezproblémový chod veřejného osvětlení v Plzni soukromá firma Osvětlení spol. s.r.o., ve které jsem pracoval na obdobné pozici od roku 1988. Už je to tedy přes 30 let.

Přiblížíte nám svoji práci?
Hlavním obsahem mé práce je údržba veřejného osvětlení. To znamená zajišťování bezproblémového a bezpečného chodu zařízení, odstraňování veškerých poruch a závad, ale i výstavba a rekonstrukce veřejného osvětlení. Od roku 2018 se dále specializuji na trasování kabelů a lokalizace poruch na kabelech VO lokační technikou Radiodetection.

Mimoto pod naše středisko spadá také instalace a deinstalace vánočního osvětlení. Každoročně je to více než 500 různých dekorací po celé Plzni. V období adventu máme tedy práce víc než dost. Nejvíce času zabere osvětlení vánoční stromu na náměstí Republiky, který zdobíme téměř třemi kilometry světelného řetězu a 30 dekoračními prvky ve tvaru hvězd, v minulosti světelných koulí. Celý projekt zdobení vánočního stromu mám na starosti, takže mě o to více těší, že pravidelně obsazujeme přední příčky v soutěži o nejkrásnější strom v naší republice.

Musím ale říct, že když po mě před Vánocemi chce doma nainstalovat světýlka rodina, tak už odmítám J.

Co Vás na práci nejvíce baví?
Po mnoha letech se pro mě práce na VO stala vysloveně rutinou, se všemi problémy jsem si hravě poradil a ztrácel jsem motivaci. Rád se učím a poznávám nové věci, takže jsem ocenil, když jsem si mohl po nástupu do PMDP zvýšit kvalifikaci a vyškolit se na již výše zmíněnou obsluhu lokační techniky Radiodetection a provádět vytyčování kabelů a vyhledávání poruch na kabelech VO. To mě momentálně baví nejvíc.

Co je naopak nejnáročnější?
Nejobtížnější jsou pro mě často nebezpečné situace při práci v hustém silničním provozu. Není mi moc příjemné pracovat ve velké výšce a sledovat jak třeba půl metru od pracovní plošiny projíždí kamion ve velké rychlosti. To jsou situace, na které jsem si nikdy nezvykl.

Řekl byste nám i něco k vývoji veřejného osvětlení?
První elektrické veřejné osvětlení na našem území měl na svědomí František Křižík, který v roce 1881 v Praze prezentoval svůj přelomový vynález – obloukovou lampu. Ta představovala hlavní zdroj veřejného osvětlení téměř půl století, než ji postupně nahradily klasické žárovky a vysokotlaké rtuťové či směsové výbojky. Od 70. let začala éra vysokotlakých sodíkových výbojek, které ještě v roce 2010 tvořily 90 % veřejného osvětlení v ČR. V současné době přichází na scénu LED technologie, která dosavadní osvětlení postupně nahrazuje.

Přestože sám nejsem zastánce výměny LED svítidel za stávající úplně všude, někdy i nesmyslně, tak tu jsou nezpochybnitelné klady, které zavádění LED osvětlení nahrávají. Je to nízká spotřeba, bezúdržbovost, dále fakt, že LED světla neprodukují UV záření, nepřitahují hmyz a mnoho dalších výhod. Před nedávnem jakási studie z Los Angeles dokonce došla k závěru, že po zavedení LED osvětlení došlo v některých městských částech k výraznému poklesu kriminality.

Co rád děláte ve volném čase?
Moje největší záliba je již mnoho let paleontologie, což je ve zkratce věda o životě v minulých geologických období. Ve volném čase se věnuji hledání zkamenělin trilobitů, což jsou prvohorní členovci, kteří se objevili na Zemi před 550 až 530 milióny let a vyhynuli na konci prvohor asi před 251 milióny lety. V současné době ubývá lokalit, kde se dá fosilie trilobita najít. Mnoho z nich bylo zařazeno do oblastí CHKO, kde je kopání a jiné narušování přírody takřka nemožné.

Mimoto si rád čtu, poslouchám hudbu, houbařím a toulám se přírodou.

Jaroslav Nazarov před montážní plošinouVánoční výzdobu zajišťuje středisko Veřejného osvětlení PMDPLED lampy mají řady výhod