Pavle, jak dlouho už v dopravním podniku pracujete?
Už skoro 13 let. Před tím jsem pracoval pro psí útulek na Valše. To mě opravdu hodně bavilo, ale dlouhodobě bych tím rodinu neuživil. Na doporučení kamaráda autobusáka jsem poslal do dopravního podniku životopis a stal se ze mě tramvaják na dalších krásných 6 let. Bohužel pak přišly zdravotní problémy a musel jsem tramvaj opustit. Přešel jsem na dispečink, na pozici pomocný dělník v dopravě.

Můžete nám svoji profesi přiblížit? Říká se Vám také lepič jízdních řádů…
Ano, moje práce se točí kolem jízdních řádů. Každé ráno si nejprve projdu nové vyhlášky ke změně jízdních řádů a zkontroluji podklady od kolegů. Nové jízdní řády seřadím podle zastávek a vydám se na danou linku. Postupně objedu všechny zastávky a jízdní řády vyměním. 
Také zpracovávám informační cedule k výlukám, které na zastávky připevňuji. Mnoho cestujících už mě zná a rovnou se ptají, co se změnilo. Odpovídám rád. Občas ale potkám i cestující, které změna jízdního řádu tak naštve, že jsou až vulgární. Jednou se dokonce stalo, že pán informační ceduli strhnul a přede mnou ji vyhodil do koše. To jsou ale naštěstí výjimky ☺.
Kromě tohoto jsem také zodpovědný za pravidelnou kontrolu všech zastávek. Poničené zastávky řeším s kolegy na dispečinku. Za měsíc po Plzni najezdím průměrně 1800 km.

Co Vás na práci nejvíce baví?
Když projíždím Plzní a vidím, jak jsou zastávky hezké, z toho mám vážně radost. K tomu miluji jízdu v autě a proto i oceňuji, že při práci nesedím celý den v kanceláři. Jsem rád na čerstvém vzduchu a v kontaktu s lidmi.

Co je na Vaší práci nejnáročnější?
Nejnáročnější na změny je začátek a konec letních prázdnin a čas Vánoc. A určitě také výluky, které pro mě znamenají hodně práce s vylepováním. Například na lince 30 mi výměna jízdních řádů trvá minimálně 3,5 hodiny. Je i fyzicky namáhavé, když celý den popojíždím a až 200krát vystoupím z auta. K tomu si musím hlídat provoz, abych neohrozil sebe ani ostatní. 
Náročné je to někdy i s počasím, to si bohužel nevyberu ☺. Ať je mráz, déšť, horka.. já jsem vždy v terénu. 

Měl byste z práce nějakou zajímavost?
V práci mě ulovila moje žena ☺. To už jsem asi rok řídil tramvaj, když na mě na zastávce začala pravidelně mávat jedna slečna. Já jí tedy zdvořile vždy mával zpět. Než jsem se ale stihl osmělit k oslovení, sama zaťukala na kabinu a dala mi své telefonní číslo. A rok na to se nám narodila naše nejstarší dcerka. 

Jaké jsou Vaše záliby nebo koníček?
Už odmala miluji akční filmy, moje srdcovky jsou Rambo a Terminátor. Baví mě ale i všechny ostatní filmy se Sylvestrem Stallonem nebo Arnoldem Schwarzeneggerem. V mládí jsem se i já sám věnoval kulturistice a hodně jsem běhal, ale teď je mým hlavním koníčkem rodina ☺. Rád vyrážím se ženou a našima třema holkama na dlouhé procházky po Šumavě.
Mým velkým koníčkem jsou zvířata. Dřívější práci v psím útulku jsem si doopravdy užíval, mohl jsem být celý den v přírodě. Dcerce jsme nedávno pořídili poníka, takže teď společně trávíme hodně času i u koní.
Jinak mě baví také auta. Rád nejen jezdím, ale i servisuju ☺.

KOV_5080KOV_5067