Prodavačka/Pokladní

Jitko, jak dlouho pracujete v dopravním podniku?
Od roku 2004, takže 18 let. Manžel, který pracoval jako řidič, viděl tehdy inzerát na prodavače/pokladního, tak jsem do toho šla. Podmínkou bylo středoškolské vzdělání a já měla ekonomku, což bylo fajn. Začínala jsem prodejem papírových kuponů, ale současně s mým nástupem se začal rozbíhat projekt Plzeňské karty, který s sebou přinesl rozmanitější práci.

Jaká je Vaše hlavní náplň práce?
Kromě nabíjení, výměn a výroby nových Plzeňských karet radím zákazníkům o dopravě, jízdních řádech a slevách, na které mají nárok. Občas je ta domluva dost náročná. :) Mimoto také prodáváme vstupenky na plzeňské akce a jsou u nás ztráty a nálezy.

Co se týká Vaší funkce, bylo pro Vás těžké přejít na novější a modernější věci?
Pro mě ne, modernizace mi hodně usnadňuje práci.

Co se Vám na práci nejvíce líbí?
Asi práce s lidmi, bez problému s každým vyjdu. Nevadí mi se s někým zapovídat, ale když na nás čeká fronta, tak někdy musím zákazníky v povídání „brzdit“. :) Práce je to zajímavá, i po těch letech mě to baví.

Kdy jste se v práci nejvíce zapotila a kdy naopak nejvíce pobavila?
Perné chvilky byly, když vypadla technika a já nemohla pokračovat v práci. Někteří zákazníci to pochopí, někteří ne…

Nejhorší asi bylo, když nás nedávno přepadli. U vyvolávacího systému jsem zprvu viděla jen siluetu, pak jsem zvedla hlavu a najednou jsem koukala do hlavně pistole. Zpočátku muži nebylo rozumět, až po chvíli mi došlo, že chce peníze. Já mu ale žádné nedala, tak jen bouchl pěstí do skla na přepážce a utekl i se svým komplicem. Zřejmě se zalekli toho, že jsme za přepážkami byli s holkami v početní převaze. Nebo možná toho, že kolegyně, která si v tu chvíli stoupla, byla o hlavu vyšší než oni. :) Následoval klasický proces s policií, kdy se do noci kontrolovaly kamery, snímaly otisky prstů a probíhaly výslechy. S kolegyněmi jsme se nenechaly rozhodit a druhý den jsme šly normálně zase do práce.

Jednou mě dost pobavilo, že jsem paní vydala novou Plzeňskou kartu a ona se během dvou minut vrátila s tím, že potřebuje duplikát. Na vysvětlenou dodala, že jí hned u nás před vchodem ukazovala manželovi a karta jí spadla do řeky. To člověk nevymyslí.

Jaké jsou Vaše záliby nebo koníček?
Ráda chodím do kina a divadla. Ale nejvíc mě baví rukodělné činnosti všech druhů, nejradši mám aranžování květin a keramiku. Inspiraci čerpám z internetu, ale většinou to stejně udělám hlavně podle sebe. Také ráda vytvářím různé sezónní dekorace. Často se na to scházíme s kamarádkami a tvoříme společně.

Máme dva labradory, takže s nimi rádi chodíme na procházky. Jen naše zahrada díky nim bohužel nevypadá úplně nejlépe. :)

S partou kamarádek jezdíme na výlety po česku, do lázní, ale i na víkendy spojené se cvičením. Dříve jsme s dětmi hodně jezdili na cyklovýlety. Teď hodně času trávím se dvěma vnoučaty, takže je to takový aktivní odpočinek.

Jitka VávříkováS kolegyní krátce po nástupu do firmyIMG_0319IMG_2075