Řidička Senior Expres

Jak dlouho u PMDP pracujete?
Nastoupila jsem v červnu 2019, tedy něco málo přes dva roky.

Stačí Vám k vykonávání této práce řidičský průkaz na osobní auto?
Kromě řidičského oprávnění musím mít platný průkaz řidiče taxislužby.

Představíte nám v krátkosti službu Senior Expres?
Jsme služba pro klienty, kteří dovršili 70 let či jsou držiteli průkazů ZTP a ZTP/P a zároveň mají trvalé bydliště v Plzni.
Klienty vozíme v rámci Plzně za 30 Kč za jízdu, případně za sazbu 11 Kč/km, pokud jedeme mimo město. Přičemž nejdále jezdíme 30 km za Plzeň. Jezdíme denně od 6:00 do 21:00 hodin včetně víkendů a svátků. Jízdy se musí telefonicky objednat na dispečinku Senior Expres vždy s týdenním předstihem.
Nejčastěji vozíme klienty na kontroly k lékaři, do nemocnice na zákroky nebo na nákupy. Ale také s nimi jezdíme na zahrádky, návštěvy za rodinou nebo třeba za kulturou do divadel, na koncerty apod., to bývají cesty veselejší. :)
Spousta lidí nám pravidelně říká, že jsme pro ně ohromně důležití, protože mohou být s naší pomocí samostatní. Nemusí tápat v jízdních řádech nebo se na každou cestu domlouvat se svými dětmi či vnoučaty.

Jak vypadá Váš běžný pracovní den?
Pro službu Senior Expres je vyhrazeno celkem 7 vozů. Šest z nich jezdí v pracovní dny od 7 do 15 hodin a jeden vůz je v provozu každý den včetně víkendů a svátků, a to ve dvou směnách – ranní a odpolední. Já jezdím právě tento dvousměnný provoz, na ranní směnu tedy vstávám ve 4 hodiny ráno, dojedu do depa na Karlov, kde si vyzvednu auto a denní plán cest. V 6 hodin nabírám prvního klienta. Během směny průměrně zvládnu odvézt 9 – 11 osob a najezdím okolo 140 kilometrů. 
Vozíme seniory, kteří už často nejsou v dobré fyzické či psychické kondici, jsou bolaví. Někdy si s námi povídat nechtějí, jindy naopak potřebují vyslechnout. Určitě je pro nás řidiče důležitá empatie a sociální cítění. S řadou klientů již máme bližší vztah, vlastně jsme se stali součástí jejich života.
Kromě samotných cest jsem zodpovědná také za čistotu vozu. Pravidelná péče je nezbytná.

Jakým vozem jezdíte?
Všechny naše vozy jsou VW Caddy. Jsou to prostorná a pohodlná auta, klienti si je chválí. Do zavazadlového prostoru bez problému naložíme i invalidní vozík nebo chodítko.

Co vás na práci nejvíce baví?
Komunikace s klienty. Vždycky jsem tíhla k práci spíše se staršími lidmi, lákal mě rozměr jejich zkušeností, často je to inspirativní. Například pravidelně vozím dvě dámy, kterým je přes 96 let a i přesto jsou stále velice vitální a aktivní. Jako recept na dlouhověkost mi doporučily potlačit stres a brát život s nadhledem.
Baví mě, že tato práce není stereotyp. I když vezu stejné lidi, každá cesta je jiná.

Co je pro Vás nejnáročnější?
Pro mě je náročné vstávání na ranní směnu. Nejsem ranní ptáče, takže budík na 4:00 je pro mě dosti nepříjemný.  Občas člověk řeší i nějaký ten nepříjemný problém. Jednou mě nabourali, ale  naštěstí máme na telefonu ochotné kolegy dispečery, kteří 
v podobných situacích pomohou.
Občas také bojuji s provozem. Jízdy máme naplánované na čas, moc rezerv nemáme. Rozčilují mě pak řidiči, kteří jedou 35 km/h.

Jak dlouho už služba Senior Expres funguje?
Senior Expres v Plzni, jako první v republice, zahájil provoz 1. dubna 2014. Začínalo se pouze s 1 vozem značky Škoda Fabia. 
Zájem o službu byl od počátku veliký. Objednávky přijímal centrální dispečink PMDP. 
Postupně se auta přidávala a od dubna 2018 bylo nutné zkvalitnit naše služby vytvořením nového Call centra se sídlem ve vozovně Karlov. Byla zřízena nová telefonní ústředna s bezplatným telefonním číslem, která umožňuje přidělení pořadí hovorů na objednání jízd. 
K dnešnímu dni Senior Expres eviduje přesně 3501 zájemců.

Co děláte ve volném čase? Co Vás baví?
Vezmu své tři psy a jdeme na procházku do přírody, to je můj relax. Po práci, kde většinu dne sedím za volantem, jsem ráda za jakýkoliv pohyb. Z dalších koníčků mi už zbyde čas jen na občasnou knížku nebo pěkný film.

Simona Titlová u jednoho z vozů služby Senior Expres