Technik Parkingu

Jak dlouho už na pozici „botičkáře“ pracujete?
Na tuto pozici, která se oficiálně jmenuje technik technického prostředku k zabránění odjezdu vozidla, jsem nastupoval v lednu roku 2009, kdy jsme ještě spadali pod Správu veřejného statku města Plzně. Ještě tentýž rok vznikl samostatný Parking Plzeň, který převzaly v roce 2017 Plzeňské městské dopravní podniky.

Můžete nám svoji práci přiblížit?
Začínáme vždycky v 6:30, kdy se s kolegy sejdeme na odtahovém parkovišti. Napřed zkontrolujeme botičky, naložíme si je do auta, vyzvedneme v Dominikánské ulici strážníka městské policie a vyrážíme kontrolovat všechna placená parkoviště. Když najdeme vůz bez zaplaceného parkování, nandáme botičku, nafotíme situaci, nalepíme na okýnko informaci s instrukcemi pro řidiče a jdeme dál. Celé je to otázka ani ne jedné minuty. 
Když se řidič k autu vrátí, volá na policejní dispečink, který nás na místo pošle. Většinou stihneme na místo přijet cca do 10 minut. Policista vypíše pokutu a botičku sundáme. Lidé skoro vždy chybu uznají, omluví se a pokutu hned uhradí. Strážníci už u sebe nosí i terminál pro platby kartou, to řidiče často mile překvapí. Horší věci si vyslechnou kolegové na odtahovém parkovišti, kde už na pokutu pár stovek nestačí. Tam se dostanou vozy ze zákazů parkování apod. nebo ty, které mají nasazenou botičku více než měsíc.

Kolik botiček běžně za den nasadíte?
Jedna posádka za den průměrně nasadí okolo 25 botiček. Jezdíme vždy ve dvou partách, takže je to okolo 50 aut. Někdy se dokonce stane, že „obouváme“ stejný vůz za den dvakrát. Řidič zaplatí pokutu, přeparkuje do jiné ulice, ale parkovné si opět nekoupí. S řadou řidičů se dokonce vídáme pravidelně, to si u sundávání botiček stihneme i popovídat.☺

Co Vás na práci nejvíce baví?
Práce venku mi dává pocit volnosti a zároveň není nijak moc fyzicky náročná. Navíc máme partu fajn kolegů. 

Co je naopak nejnáročnější?
Celý den se pohybujeme v silničním provozu, kdy ostatní řidiči a kolemjdoucí často nedávají pozor. O to opatrnější musíme být my, abychom nezpůsobili nějakou nehodu.
A samozřejmě občas i reakce pokutovaných řidičů. Často slyšíme, že si člověk pouze odskočil něco zařídit a parkoval bez lístku jen několik minut. Stěžují si, že jsme moc rychlí. Což je pro nás vlastně pochvala.☺  

Měl byste nějakou perličku?
Několikrát se mi stalo, že jsme při zadávání SPZ do policejního systému zjistili, že je auto kradené. To pak posíláme informaci přímo na státní policii.
Jednou si také majitel vozu sundal botičku násilím sám, nejspíš mu ale v tu chvíli nedošlo, že si ztracenou botu snadno spojíme s jeho poznávací značkou. Částka za poničenou botu se pohybuje okolo 8 tisíc Kč, takže už se jedná o trestný čin.

Co Vás baví ve volném čase?
Hlavní část volného času trávím se svou rodinou, mám tři děti. Jinak mě baví auta a rybaření. Největší úlovek byl asi 160centimetrový sumec. 

Tzv. botičkaInstalace botičky trvá zkušenému technikovi pouze několik vteřin.