Dopravní podnik spoří, snižuje nároky na rozpočet města

11. 2. 2015

12. 1. 2015, Mladá fronta DNES

Díky úsporám při nákupu energie a služeb, inovacím a efektivnějším činnostem snižují Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) od roku 2012 požadavky na městský rozpočet. Finanční kompenzace poskytovaná městem, dříve označovaná jako úhrada prokazatelné ztráty, se letos oproti plánu sníží o 35 milionů korun na 861 milionů. „Podnik bude stále více šetřit, i když vstupní náklady, investice a rozsah dopravy porostou,“ řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).
„Letošní úspora 35 milionů korun je pro plzeňský rozpočet významná. Vedení PMDP provedlo šikovná opatření. Firmě se daří snižovat výdaje a posiluje externí výnosy,“ uvedl. Firma podle Zrzaveckého vykáže za loňský rok slušný čistý zisk zhruba 65 milionů korun. Buď ho nechá nerozdělený jako dříve, nebo se prokazatelná ztráta dále sníží či se z něj uhradí nové projekty. Jedná o tom představenstvo.

Městští zastupitelé už v dubnu 2012, kvůli výstavbě nového depa autobusů a trolejbusů, rozhodli, že dotace MHD v Plzni bude do roku 2018 snižována každoročně o 35 milionů. Za depo, otevřené loni v areálu Škody Transportation, bude město ročně splácet téměř 100 milionů korun. „Řekli jsme jim, aby 30 milionů našli u sebe, aby město nemuselo vydávat tolik peněz,“ uvedl primátor. Městu se podle něj vyplatilo to, že nechalo firmu dýchat a nezasahovalo do její činnosti.
„Podnik stál před požadavkem redukovat náklady nebo navýšit výnosy MHD v dlouhodobém kontextu. Hledali jsme řešení, která by pomohla snížit objem kompenzace systémově, tedy především opatření, která se promítnou v následujících letech,“ uvedl generální ředitel PMDP Michal Kraus. Firma bude lépe využívat současné zdroje. Zvýšením výkonnosti všech procesů se zlepšuje její ekonomické fungování.

Úspora kompenzace bude vyšší v dalších letech. V roce 2013 činila tři miliony korun, loni asi 22 milionů. Efektivním nákupem elektřiny ušetřily PMDP 11 milionů korun a úsporou osobních nákladů osm milionů. Shodně po jednom milionu korun přineslo zefektivnění a redukce záloh řidičů, zavedení nočních linek a linek pro sociální odbor a změna výprav vozů. Podnik prioritně nasazuje dlouhé vozy a změnil struktury směn. Dále optimalizuje telekomunikační a IT služby. „Strategický cíl by měl být podle již realizovaných námětů podaných zaměstnanci splněn v roce 2016 dosažením úspor a přínosů v kumulované hodnotě 65 milionů korun,“ uvedl Kraus.

zpět ...