DP v Plzni dostaly prestižní cenu

11. 2. 2015

20. 1. 2015, Právo

Plzeňské dopravní podniky si na konto připsaly další prestižní ocenění. S dobíjením jízdného v bankomatu zabodovaly v mezinárodní soutěži Quality Innovation of the Year, jejíž slavnostní vyhlášení proběhlo v pondělí v Budapešti.

Městská společnost zvítězila v kategorii Veřejná správa a neziskové organizace. Plzeň je totiž jediným městem ve střední Evropě, kde si cestující mohou nabít jízdné v bankomatu. Porota ocenila, že firma vytvořila unikátní propojení bankovního a dopravního systému. „O spokojenosti zákazníků hovoří čtyřicet procent uskutečněných nabíjecích transakcí touto cestou,“ uvedla Kateřina Kopetzká z České společnosti pro jakost, která soutěž v pěti kategoriích organizovala na národní úrovni.
Nabití jízdného v bankomatech České spořitelny už přes dva roky cestujícím umožňuje Plzeňská karta, která v roce 2004 nahradila klasickou papírovou legitimaci. Speciálních bankomatů, které nabití karty umožňují, je dnes na území Plzeňského kraje téměř devadesát. „Získaného ocenění si velmi vážíme,“ pronesl při předávání cen ředitel úseku Plzeňské karty Martin Chval. „Plzeňskou kartu si může v bankomatech dobít kdokoliv zcela zdarma, a to nehledě na to, u jaké banky má účet. Veškeré poplatky bance platíme my,“ doplnil.

Dopravní podniky si nabíjení Plzeňské karty v bankomatech pochvalují i kvůli bezpečnosti a menší finanční náročnosti. „Fungování terminálu garantuje banka. Je to nejbezpečnější možnost, jak s kartami zacházet,“ řekl generální ředitel PMDP Michal Kraus, který společně s Chvalem ocenění v Maďarsku přebíral.

Bezpečnější, levnější

„Projekt při spuštění byl a stále ještě je jediným technickým řešením nejen v České republice, ale i v rámci regionu střední Evropy,“ řekla Právu mluvčí České spořitelny Pavla Kozáková. Plzeňskou kartu už v roce 2012 ocenila také společnost MasterCard, která ji označila za nejlepší kartu ve veřejné dopravě. Soutěž Quality Innovation of the Year je od roku 2007 pořádána pod záštitou finského prezidenta a Evropské organizace pro kvalitu. Hlavním organizátorem soutěže je Laatukeskus excellence Finland, Finská společnost pro kvalitu. Kromě Finska a Česka se soutěže účastní také Švédsko, Estonsko, Izrael, Kazachstán, Lotyšsko a Maďarsko.

Letos se soutěžilo celkem v pěti kategoriích. Kromě PMDP v soutěži zabodovala také společnost Biouhel ze Zlína, která se zabývá zpracováním problematických bioodpadů.

zpět ...