Exekutor bere u dlužníků za kliku

24. 5. 2010

Zdroj: Plzeňský deník
Datum: 12.05.2005
Název: Exekutor bere u dlužníků za kliku
Autor: NATAŠA ŠEDIVCOVÁ
Číslo: 111
Str.: 11
Oblast: Západní Čechy

Text:
Plzeň - Na tři a půl tisíce dlužníků - černých pasažérů je podán u soudu návrh na exekuci. Šest stovek z nich už exekutoři navštívili nebo navštíví.

První dlužníky dopravních podniků už navštívili exekutoři a na další stovky se chystají. Právník posílá od začátku února návrhy na stovku exekucí týdně.
"Návrhy na exekuce podáváme průběžně, do současné doby jsme jich podali 3553," uvedl advokát Petr Víška, který dopravní podniky zastupuje. Do měsíce soudy vydávají rozhodnutí, poslední případy by měly řešit za dva roky.
Exekutor Martin Tunkl potvrdil, že exekuce probíhají a celá řada jich už je skončena. Od soudu obdržel už přes šest stovek případů a týdně přichází padesát až sto dalších.
"Řadu věcí už jsme u dlužníků zajistili," řekl Tunkl. V jednom případě museli exekutoři dokonce zavolat zámečníka a přivolat policii. Pak jdou věci do dražby. Tunkl ale uvedl, že velké procento lidí se snaží na poslední chvíli ještě zaplatit. Exekutoři se setkávají i s tím, že se dlužníci snaží působit na city a argumentovat svízelnou finanční a sociální situací. To ale není nic platné. O konkrétních případech ale nechtěl hovořit.
"Jsme vázáni mlčenlivostí," uvedl Tunkl.
Hříšníci z let 1995 až 2002, kteří dlužili celkem 50 milionů korun, měli šanci ještě v lednu a počátkem února dluh uhradnit. Bylo jich 14 350. Hrozby exekuce se zaleklo a zaplatilo celkem asi šest stovek lidí.
"Byl mezi nimi i cestující, který najednou zaplatil 18 tisíc korun, nejnižší zaplacená pokuta byla stovka," řekla mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků Alena Vaňková.
Pokuta, která v minulosti dosahovala jen dvou stovek, nyní černým pasažérům několikanásobně vzroste. K dlužné částce se totiž připočítává i pokuta z prodlení a patnáctiprocentní odměna exekutorovi a také odměna advokátovi. Ze dvou stovek se tak pokuta může vyšplhat na šest tisíc korun.
Za padesátimilionové dluhy by dopravní podniky mohly pořídit například sedm nízkopodlažních autobusů nebo čtyři nízkopodlažní trolejbusy s přídavným pohonem.

 

zpět ...