Firmy zvýší mzdy

25. 5. 2010

Zdroj: Plzeňský deník
Datum: 29.3.2007
Název: Firmy zvýší mzdy
Podtitulek: Pivovar a PMDP včera uzavřely kolektivní smlouvy
Autor: Ladislav Vaindl, Jiří Kokoška
Str.: 8
Rubrika: plzeň
Ročník: 16
Číslo: 75

Text:
Plzeň - Zaměstnanci Plzeňského Prazdroje a Plzeňských městských dopravních

podniků(PMDP) vědí od včerejška, jak budou přibližně vypadat jejich příjmy v novém hospodářském roce. Obě firmy totiž uzavřely kolektivní smlouvy. Začnou platit 1. dubna.

V pivovaře se mají zvýšit mzdy v průměru o pět procent. "Navýšení mezd se pohybuje od 2,5 do devíti procent. Výše nárůstu je ale závislá na výkonu pracovníka. Zvýší se i příplatky za práci v noci a ve dnech pracovního klidu," uvedl mluvčí Plzeňského Prazdroje Vladimír Jurina.

Změna se týká i nepeněžných bonusů. Manažeři budou mít k dispozici poukazy na víkendové pobyty, vstupenky na kulturní a sportovní akce a další. Tyto benefity budou sloužit k bezprostřednímu ocenění pracovníka za mimořádný pracovní výkon.

Podle šéfa pivovarských odborů Bohumíra Matase i ředitele lidského kapitálu Ivana Balogha byla jednání tradičně velmi tvrdá. "Shodu jsme hledali těžko hlavně v oblasti mezd. Z pohledu zaměstnavatele je nejdůležitější, že se podařilo dojednat změny ve struktuře odměňování," řekl Balogh, podle něhož platí nová smlouva do března příštího roku. Plzeňský dopravce uzavřel s odbory smlouvu na čtyři roky. "Tím se stabilizují vztahy ve společnosti," řekl generální ředitel PMDP Michal Kraus s tím, že mzdy budou růst postupně.

Poprvé od letošního července o pět procent, v příštím roce se nepohnou a pak v dubnu 2009 a 2010 narostou o čtyři, respektive o tři procenta.

Mimo to se pracovníkům navýší i příspěvky na penzijní pojištění. Letos podnik přispívá částkou 400 korun. Od dubna to už ale bude pětistovka a za rok 650Kč.

Kolektivní dohodu na takzvaný fiskální rok od dubna do března následujícího roku uzavírá většina velkých firem, pro něž je toto období i hospodářským rokem. Z těchto podniků se už domluvili odboráři s manažery například ve Škodě JS. Dnes by je podle našich informací mohli napodobit v Panasoniku.
 

zpět ...