Jízdenku v Plzni už půjde koupit pomocí bankovních karet

11. 2. 2015

15. 1. 2015, Mladá fronta DNES

Cestovat veřejnou dopravou v Plzni bude jednodušší. Dopraváci nabídnou nový způsob, jak za jízdu zaplatit po nástupu přímo ve voze. Mnoha lidem tak odpadne starost se sháněním papírového lístku.
Možnosti nákupu jízdenky pro veřejnou dopravu v Plzni se už v příštím měsíci rozšíří. Do spektra nabídek, jak půjde za cestu zaplatit, přibude jednoduchá transakce s bankovní kartou přímo ve vozech dopravních podniků. Lidé si budou moci jízdenku pořídit prostřednictvím oranžových přístrojů, které zatím umožňovaly nákup jen s použitím Plzeňské karty.

„První zařízení umožňující nákup jízdenek bankovní kartou by se měla ve vozech objevit ke konci února. Rádi bychom jimi měli vybavené všechny vozy do začátku hlavní turistické sezony, aby návštěvníci Evropského hlavního města kultury 2015 měli tento systém k dispozici,“ prohlásil Martin Chval z vedení Plzeňských městských dopravních podniků.
„Myslíme si, že odbavení cestujících pomocí bezkontaktní čipové karty je trend budoucnosti a domnívám se, že je jenom otázkou času, kdy banky vytvoří prostor, aby bankovní karty mohly být i nosiči pro předplatné,“ prohlásil generální ředitel Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus. Ten je přesvědčen, že nová možnost nákupu jízdenky ve vozech bude zajímat především návštěvníky města. „Předpokládám, že tak uděláme dopravu komfortnější zejména pro turisty. Odbavení pro ně bude velmi jednoduché a nebudou muset nikde shánět prodejní místa,“ sdělil Michal Kraus.

Dopraváci plánují, že v každém vozidle bude v jeho střední části jeden přístroj umožňující nákup jízdenky kartou. Přístroje budou označeny tak, aby bylo zřejmé, že takovou službu nabízejí.„Bude to fungovat stejně jako u Plzeňské karty, kdy lidem z přístroje vyjede jízdenka a budou moci odbavit víc lidí než jenom držitele karty,“ uvedl Martin Chval.
Dopraváci si před zavedením nového způsobu nákupu jízdenek dělali mezi cestujícími anketu, aby zjistili, zda je o to zájem, což se potvrdilo. Navíc vycházeli ze zkušeností i zahraničních měst, kde se obdobné systémy provozují. Cestovat bez předplatného na jednotlivé jízdné je nyní v Plzni možné s pomocí papírových jízdenek, s využitím Plzeňské karty k nákupu jízdenky ve voze, po zakoupení jízdenky u řidiče nebo s jízdenkou pořízenou prostřednictvím zprávy SMS.
Martin Chval tvrdí, že dopraváci chtějí ještě dotáhnout do konce systém nákupu jízdenek prostřednictvím mobilních telefonů. „Ty by v podstatě měly ve formě nějaké aplikace instalovaný systém Plzeňské karty,“ vysvětlil Martin Chval.
Termín zavedení této novinky není jasný. „Nicméně pokud by se nám to podařilo ještě v toto roce, byl bych rád,“ uvedl.

zpět ...