Lidem z obcí vyhovují plzeňské autobusy

24. 5. 2010

Zdroj: Plzeňský deník
Datum: 05.04.2005
Název: Lidem z obcí vyhovují plzeňské autobusy
Autor: JAN SKALA
Číslo: 079
Str.: 07
Oblast: Západní Čechy

Text:
Plzeňsko - S poskytováním služeb MHD do vesnic v blízkosti Plzně jsou spokojeni nejen obecní zastupitelé, ale také lidé žijící v dosahu městských autobusů.

Jako velkou výhodu vidí lidé, kteří bydlí v blízkosti Plzně, fakt, že do jejich obce zajíždí autobus plzeňské městské hromadné dopravy. Takových lokalit v blízkosti Plzně, kam budou zajíždět městské autobusy, bude přibývat. V letošním roce by se měla řada obcí s dosahem MHD rozšířit o Kozolupy, Město Touškov, Vochov a také Zruč-Senec.
Vejprnice na severním Plzeňsku už plzeňských služeb využívají bezmála osm let.
"Tehdy to byl nápad obce, jak lidem usnadnit dopravu do Plzně. Máme s tím velmi dobré zkušenosti," informoval nás starosta Vejprnic Petr Váchal.
Prvním krokem, aby lidem z obcí městské autobusy sloužily, je žádost příslušných zastupitelů na Plzeňské městské dopravní podniky. Ty poté posoudí, jestli je pro ně výhodné poskytnout obcím své autobusy. Situaci s vedením podniku projednává rovněž krajský úřad a IDP - Plzeňský holding.
Obce poté musí každoročně hradit příspěvek na provoz městských vozů. Zmíněné Vejprnice podle starosty ročně musí do svého rozpočtu sáhnout pro milion a čtyři sta tisíc korun.

"V žádném případě nemůže být ale doprava mimo rámec města provozována na úkor občanů Plzně. Tak jednotlivé linky zajíždějící mimo město a počet spojů na nich je přímo závislý na výši příspěvku ze strany konkrétní obce," uvedla mluvčí plzeňských dopravních podniků Alena Vaňková.
Podotýká zároveň, že lidí, kteří využívají služeb MHD, bude v budoucnosti přibývat.
"Je to dobře, že k nám MHD jezdí. Je to rozhodně rychlejší spojení s Plzní než normální autobusy," řekl nám jeden muž ve Starém Plzenci.

 

zpět ...