17. 6. 2015

17. 6. 2015, Plzeňský deník

Stále více lidí využívá v Plzni možnost koupit si v prostředcích veřejné dopravy jízdenku pomocí své bezkontaktní bankovní karty.
Jde o službu, kterou Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) zavedly letos v dubnu nejdříve v trolejbusech, od včerejška už je novým odbavovacím systémem pokryto všech 318 vozů PMDP. Stoprocentním pokrytím veškerého vozového parku je Plzeň v ČR výjimečná. Systém využívá ještě Brno nebo Liberec, ale jen na některých linkách.
V každém voze PMDP je nyní (vždy u druhých dveří od řidiče) umístěn nový cardman. Ten umí odbavit jak Plzeňskou, tak bezkontaktní bankovní kartu. „Žádný poplatek navíc není účtován. Zákazníkovi je odečtena jen cena za jízdenku,“ potvrdil šéf Plzeňské karty Martin Chval. Od července se má možnost použití bezkontaktní karty ve vozech dopravního podniku ještě vylepšit. Pokud si totiž cestující dnes takto koupí jízdenku, systém mu na kartě zablokuje částku 150 korun na tři dny. Až pak se vyúčtuje to, kolik skutečně projezdil. „To se změní a zablokuje se místo 150 korun jen jedna koruna,“ potvrdil Chval. Právě to byla jedna z výtek cestujících, kteří službu začali používat.
Zákazníci přibývají. Evidujeme už přes deset tisíc transakcí bankovními kartami od 3500 zákazníků,“ potvrdil Chval. Ještě před čtrnácti dny šlo o cca dva tisíce transakcí. Podle Martiny Kirchrathové z kartové společnosti MasterCard používá bezkontaktní karty 60% české populace. „Dříve se kartou platily týdenní nákupy, dnes není problém zaplatit s ní desetikorunu,“ uvedla Kirchrathová.
Platby bezkontaktní kartou jsou určené hlavně cestujícím, kteří nevědí, jak si obstarat jízdenku. „Plzeň je Evropským hlavním městem kultury a navíc začíná turistická sezona. Pro návštěvníky je to ideální řešení. Karta se přiloží ke cardmanu a ozve se pípání, které už si lidé dobře osvojili,“ dodala Kirchrathová.
Bezkontaktní bankovní karta doplňuje Plzeňskou kartu, papírové jízdenky, jízdenky u řidiče a SMS jízdenku. Podle Chvala zatím není možné aplikovat stejná pravidla nastavená bankami na nákup jízdenek například i pro parkování. „Usilujeme ale o to, aby se v budoucnu mohl systém rozšířit i tímto směrem,“ dodal Chval.
 

zpět ...