Plzeň: O službu Senior expres je zájem

12. 11. 2014

9. 11. 2014, parlamentnilisty.cz


Přesně půl roku funguje nová služba, kterou po vzoru ostatních měst zavedla Plzeň k 1. dubnu. Takzvaný Senior expres pro seniory a držitele průkazu ZTP a ZTP/P, včetně dětí, dopraví zájemce kamkoliv po městě za 20 korun, mimo Plzeň pak za 11 korun za kilometr, v obou případech s nástupní taxou 10 korun.

Jedinou podmínkou je trvalé bydliště v Plzni a u seniorů věk nad 70 let. Služba je žádaná a nedostačuje zájmu klientů, proto město v současné době řeší její rozšíření.

“Přes počáteční obavy, jak bude služba veřejností přijata a využívána, můžeme dnes s velkým uspokojením konstatovat, že zájem vysoce předčil naše veškerá očekávání. Původní předpoklad 1 333 kilometrů najetých za měsíc byl každým měsícem překračován, a to až na trojnásobek. Rekordní v tomto ohledu bylo září, kdy Senior expres najel 4 027 kilometrů a za 30 sledovaných dnů převezl 293 klientů,“ upřesňuje Alena Hynková, vedoucí odboru sociálních služeb magistrátu, který inicioval vznik služby a ve spolupráci s Plzeňskými městskými dopravními podniky záměr realizoval.

Podle Aleny Hynkové se s rostoucím zájmem zvyšuje počet stížností neuspokojených zákazníků, kteří jsou z kapacitních důvodů odmítáni. “Z monitoringu Plzeňských městských dopravních podniků vyplývá, že jen za měsíc září byli pracovníci dispečinku nuceni odmítnout 145 klientů,“ uvádí Hynková. Služba byla aktuálně zajišťována jedním vozem Škoda Fabia a je dlouhodobě přetížená. “Jedno vozidlo kapacitně nestačí uspokojovat všechny zájemce, proto je naším cílem situaci změnit,“ dodává vedoucí.

V současné době jednají zástupci magistrátu s provozovatelem o přenastavení podmínek služby. Je třeba přehodnotit limit šestnácti tisíc najetých kilometrů za rok, protože zájem o tuto službu předčil všechna očekávání. “Město vnímá službu jako potřebnou a velmi žádanou, i proto aktuálně řešíme variantu zvýšení objemu kilometrů až na zhruba 70 000 kilometrů za rok a zajištění služby od roku 2015 dvěma vozy,“ konstatuje Alena Hynková.

První změnou v poskytování služeb Senior expresu je pořízení nového vozu Volkswagen Caddy. Plzeňské městské dopravní podniky jej pořídily výhradně za účelem zvýšení komfortu přepravy. Vozidlo, které už dopravní podniky využívají, nabízí  prostornější interiér a vyšší polohu sedadel ve voze, které zjednoduší uživatelům této služby nástup a výstup z vozidla.

zpět ...