Plzeň představila rychlonabíjecí elektrobus

15. 10. 2014

2. 10. 2014, parlamentnilisty.cz

Dva plně elektrické, bezemisní a tiché autobusy začnou ve zkušebním provozu od jara příštího roku vozit cestující městskou veřejnou dopravou. Plzeň je tak jako jediné město střední a východní Evropy součástí projektu ZeEUS, který se věnuje řešení elektromobility v oblasti veřejné dopravy.

Představení prvního z dvojice rychlonabíjecích elektrobusů se za město zúčastnili primátor Martin Baxa a jeho náměstkové Martin Zrzavecký, Miloslav Šimák a Pavel Šindelář.

“Z projektu mám obrovskou radost. Věřím, že jde o klíčový prvek v rozvoji elektromobility. Doufám, že časem bude tento způsob pohonu a dopravy běžný. Jsem velikým příznivcem veřejné dopravy a jsem přesvědčen o tom, že v našem městě máme podmínky pro rozvoj tohoto druhu dopravy plně vybudované a zbývá je jen naplnit,“ uvedl primátor Martin Baxa.

Bateriový autobus ŠKODA PERUN reprezentuje nejmodernější vozidla určená pro veřejnou dopravu. Jde o městský nízkopodlažní dvanáctimetrový bateriový vůz s karosérií Solaris. Ten používá unikátní systém chlazení a vytápění, který dokáže zužitkovat odpadní teplo vznikající při provozu. Komfort uvnitř autobusu zpříjemňuje jak klimatizace v prostoru pro cestující, tak pro řidiče. Zdrojem energie je bezúdržbová Li-lon trakční baterie disponující vysokou hustotou výkonu a díky důmyslnému systému řízení klimatu také vysokou životností. Plné nabití baterie je možné během dvanácti minut. Součástí projektu je také výstavba rychlodobíjecí stanice, která bude umístěna na konečné zastávce Sídliště Košutka.

Projekt ZeEUS (Zero Emision Urban Bus Systém) byl nastaven na období od listopadu 2013 do dubna 2017. Je zaštítěn a kofinancován Evropskou komisí. Kromě Plzně v něm figurují města jako Barcelona, Londýn, Stockholm, Glasgow, Münster, Bonn a italské Cagliari. Jeho cílem je detailní sběr provozních dat a klíčových parametrů, která povedou k nejlepšímu řešení v oblasti elektromobility pro veřejnou dopravu a stanovení další strategie vývoje. Do plzeňského projektu se s vývojem a výrobou elektrobusů zapojily společnosti Škoda Electric, Plzeňské městské dopravní podniky, Plzeňská teplárenská a Západočeská univerzita.

zpět ...