Plzeňská karta na MHD dostala v Budapešti cenu za inovaci roku

11. 2. 2015

19. 1. 2015, financninoviny.cz

Plzeň/Budapešť - Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) obdržely dnes v Budapešti evropskou cenu za Plzeňskou kartu, využívanou pro placení jízdného a další služby. Nabíjení čipové karty prostřednictvím bankomatů České spořitelny bylo zvoleno jako nejlepší inovace roku v mezinárodní soutěži Quality Innovation of the Year v kategorii veřejného a neziskového sektoru. Po ceremoniálu to ČTK řekl ředitel úseku Plzeňské karty PMDP Martin Chval.

"Považuji to hlavně za skvělé ocenění práce mých kolegů," uvedl generální ředitel PMDP Michal Kraus. "Ocenění si velmi vážíme. Ale největší odměnou je, že tento projekt přijali naši zákazníci a dnes se téměř 40 procent transakcí s Plzeňskou kartou realizuje právě na bankomatech," uvedl Chval.

Soutěž Quality Innovation of the Year je původem finská soutěž, poprvé se konala v roce 2007 jako národní soutěž inovací ve Finsku. V současnosti jsou do soutěže zapojeny ještě Estonsko, Finsko, Izrael, Kazachstán, Lotyšsko, Maďarsko a Švédsko. Hlavním organizátorem je Finská společnost pro kvalitu. V každé zemi organizuje soutěž zprostředkovatel, zpravidla organizace podporující kvalitu a inovace, v ČR je to Česká společnost pro jakost. "Cena se uděluje ve čtyřech kategoriích. Vítěze volí mezinárodní expertní porota," uvedl Chval.

Zhruba 90 bankomatů České spořitelny v Plzeňském kraji nahradilo od dubna 2013 samoobslužné zóny na dobíjení předplatného v MHD. Lidé si tak mohou zdarma nabíjet svoji Plzeňskou kartu, tedy průkazku na dopravu a elektronickou peněženku, v bankomatech ČS v 35 městech regionu. Kartu lze dobíjet také po internetu a v zákaznických centrech.

Karet bylo za více než deset let fungování vydáno zhruba 330.000. Kromě předplatného a jízdného MHD si mohou jejich držitelé nabít v bankomatech ČS elektronickou peněženku, s níž zaplatí kulturní akce, parkovné, jízdné nebo obědy ve školních jídelnách.

Systém Plzeňské karty už PMDP prodal do Karlových Varů a jedná s dalšími českými městy včetně Prahy, kde by případně mohla nahradit Opencard.

zpět ...