Plzeňská karta sklízí vavříny

13. 3. 2015

27. 2. 2015, Krajské noviny

Plzeňská karta se dočkala uznání. V mezinárodní soutěži Quality Innovation of the Year, která se konala v Budapešti, bylo řešení jejího nabíjení prostřednictvím bankomatů České spořitelny zvoleno nejlepší inovací roku v kategorii organizací veřejného a neziskového sektoru. Uspěla tak v soutěži, která má svůj původ ve Finsku, kde se zrodila v roce 2007 jako národní soutěž inovací. V současné době je do soutěže vedle mateřského Finska a naší republiky zapojeno také Estonsko, Izrael, Kazachstán, Lotyšsko, Maďarsko a Švédsko. Hlavním organizátorem je Finská společnost pro kvalitu.

Plzeňská karta si ocenění plně zasloužila, neboť je v současnosti považována za nejrozvinutější systém svého druhu v České republice. Karet bylo za více než deset let vydáno zhruba 330 tisíc. Původně si je jejich držitelé mohli dobíjet v samoobslužných zónách MHD. Ty od dubna 2013 nahradily právě bankomaty České spořitelny. Funkci nabízí přibližně 90 bankomatů v 35 městech regionu. Kartu lze dobíjet ale také po internetu a v zákaznických centrech.
Kromě předplatného a jízdného MHD a v Integrované dopravě Plzeňska si mohou držitelé karet nabít ve spořitelních bankomatech také elektronickou peněženku, s níž zaplatí kulturní akce, parkovné, jízdné nebo obědy ve školních jídelnách. Karta slouží také jako čtenářský průkaz v Knihovně města Plzně a Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje. Díky vlastnictví karty lze získat i řadu výhod v podobě slev u smluvních partnerů. Získají tak slevy na autoškolu, rekvalifikační, kurzy, brýle i kosmetiku. Nově mohou držitelé Plzeňské karty čerpat výhody i za hranicemi, konkrétně v Areálu Glasberg u bavorského města Zwieselu. Jedná se o lyžařský a sportovní areál s celoročním provozem. Držitelé Plzeňské karty zde mohou čerpat 10% slevu na všechny nabízené služby, v případě registrace k odběru novinek v podobě newsletteru představuje sleva dokonce 15 %.
Nepersonifikovanou variantou Plzeňské karty je Plzeňská jízdenka. Tu mohou majitelé využít, když potřebují cestovat veřejnou dopravou pouze občas a nepotřebují předplatné. Od dubna loňského roku je k dostání také miniaturní varianta této jízdenky, a sice tzv. Plzeňská mini v podobě přívěsku na klíče. Zájemci si ji mohou pořídit v Zákaznických centrech PMDP. Přívěšek stojí 100 Kč a lze na něj nahrát hotovost až do výše 3,5 tisíce Kč. Speciální přívěsek plní funkci elektronické peněženky a je s ním možno kupovat jízdenky přímo ve vozech PMDP, platit parkovné na vybraných parkovištích a nových parkovacích automatech nebo u ostatních partnerů Plzeňské karty. I Plzeňskou mini je možné dobíjet prostřednictvím bankomatů České spořitelny. Plzeňská karta si získává renomé napříč celou zemí. Zájem o ni mají i jiná města. Od 1. ledna letošního roku již funguje pod názvem Karlovarská karta také v Karlových Varech.

zpět ...