Plzeňskou kartu ocenili v Budapešti

11. 2. 2015

21. 1. 2015, Mladá fronta DNES

Ocenění za nejlepší inovaci roku v mezinárodní soutěži Quality Innovation of the Year v kategorii veřejného a neziskového sektoru v pondělí získala v maďarské Budapešti aplikace pro dobíjení čipové Plzeňské karty v bankomatech České spořitelny.
Cenu přebíral šéf plzeňských dopravních podniků Michal Kraus. „Měli jsme možnost vidět oceněné projekty v dalších kategoriích a velmi si ceny vážíme. Je pro nás potvrzením správnosti cesty, kterou jsme nastoupili. O propojení Plzeňské karty na banky a bankomaty jsme uvažovali už v samých začátcích, jenže tehdy pro to ještě nebyl správný čas,“ připomněl Kraus.

Čipová Plzeňská karta zpočátku fungovala jako elektronická karta, na které bylo nahrané časové předplatné pro městskou hromadnou dopravu, a elektronická peněženka, z níž si cestující mohl v případě potřeby přímo ve voze koupit jízdenku. Postupně se její možnosti rozšířily, slouží i jako karta pro výpůjčky v knihovnách, pro placení parkovného nebo jako karta pro sledování docházky či pro výdej jídel ve školních družinách. Podle Krause je Plzeňská karta asi nejrozvinutější svého druhu v celé České republice. V Plzeňském kraji je v současné době 88 bankomatů České spořitelny, které jsou upravené právě pro nabíjení Plzeňské karty. Jejich seznam je na www.plzenskakarta.cz. V budoucnu by si s ní měly poradit všechny spořitelní bankomaty.

Do konce letošního roku chtějí dopraváci nabídnout novou službu. Cestující, kteří využívají e-shop k zakoupení předplatného a nabíjení hotovosti do elektronické peněženky, už nebudou muset k bankomatům, aby si zaplacení nahráli na kartu. „Chceme, aby po zaplacení v e-shopu stačilo přiložit kartu ke cardmanu ve vozidle a vše se zaznamenalo na Plzeňskou kartu. Pokud nenastanou nějaké problémy, chtěli bychom to nabízet koncem roku 2015. Mělo by se to týkat všech karet, které jsou v systému funkční,“ uvedl Michal Kraus, šéf plzeňských dopravních podniků, které systém Plzeňské karty provozují. To znamená, že údaje se nahrají i na starší typ karty. Výměna nejstarších karet začne už za pár dnů, v únoru.

zpět ...