Soud potvrdil trest za napadení revizora

9. 11. 2017

2. 11. 2017, MF Dnes

Krajský soud v Plzni včera potvrdil zřejmě nejpřísnější trest cestujícímu v České republice za zranění revizora. Čtyřicetiletého Tonyho Dykea původem z Nigerie soudci poslali za mříže na čtyři roky a devět měsíců. Plzeňský revizor po potyčce málem přišel o oko.

Rozsudek je pravomocný. „Trest se jeví jako přísný. Nikoli nepřiměřeně přísný. Je spravedlivě přísný, protože musíme zohlednit trvalé následky poškozeného. Trest je ve čtvrtině sazby, která panu obžalovanému hrozila za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví,“ vysvětlil předseda odvolacího senátu. Ke konfliktu mezi cestujícím a revizorem došlo loni v září v centru Plzně. Revizor nastoupil do trolejbusu u zimního stadionu a začal kontrolovat jízdenky. Když byl u obžalovaného, ten se podle jeho slov zvedl a jízdenku si chtěl označit. „Já se držel tyče, na které strojek byl, a pokoušel se mu v tom zabránit. On mě ale zády odstrkával a lístek si označil,“ uvedl revizor u soudu. Takovou jízdenku pak neuznal a chtěl zavolat policii.

„Když jsem vyndal z kapsy mobil a podíval se na něj, přišel úder. Neviděl jsem to, ale jediné přijatelné vysvětlení je, že mě udeřil pěstí. Byla to nesnesitelná bolest. Tekla mi krev z oka i pusy,“ popsal revizor. Sklo z rozbitých brýlí se mu zaseklo do oka. Ještě ten večer jej v nemocnici operovali. Bez operace mu hrozila úplná ztráta oka. Podle znalců má oko trvale poškozené.

Tony Dyke, který má v Česku azyl, se hájil tím, že je souzený za něco, co neudělal. Prý si jen chtěl pořádně štípnout lístek, když zjistil, že je nedostatečně označený. „Chytil mě za krk, stáhl mě ze sedačky, musel jsem se držet tyče. Nemohl jsem moc dobře dýchat,“ vypověděl obžalovaný. Z kontrolora prý cítil alkohol a choval se podle něj neurvale. Zranit jej mohl nechtíc, když se bránil jeho sevření, když nemohl dýchat. U odvolacího soudu se Dyke snažil dosáhnout zmírnění trestu jen na podmínku, aby nemusel do vězení. S tím ale neuspěl. Nepomohlo mu, že v trestním rejstříku už má podmínku za zbití revizora v pražském metru.

Podle šéfa plzeňských revizorů Pavla Pokorného jsou počty napadení revizorů v posledních letech přibližně stejné. „V loňském roce ale skončilo devět našich zaměstnanců v pracovní neschopnosti při 12 evidovaných napadeních,“ upozornil na stupňující se agresi černých pasažerů. Nejčastější jsou útoky pěstí, jeden revizor potřeboval ošetření po pokousání psem.

Dyke je v krátké době druhým pasažerem, který za zranění revizorů skončí ve vězení. Čtyřletý trest si už odpykává někdejší dozorce z nejpřísnější slovenské káznice František Faško, který loni nožem zranil v Plzni tři revizory.

"Čtyřicetiletého Tonyho Dykea původem z Nigerie soudci poslali za mříže na čtyři roky a devět měsíců."

 

Napadení revizorů

rok / počet napadení

2008 10 (5)

2009 23 (5)

2010 14 (9)

2011 18 (4)

2012 11 (4)

2013 15 (4)

2014 14 (4)

2015 11 (1)

2016 12 (9)

2017 7 (3)

Pozn.: V závorkách je počet napadení s následnou prac. neschopností.

zpět ...