Tramvaje budou přesnější

25. 5. 2010

Zdroj: Plzeňský deník
Datum: 29.3.2007
Název: Tramvaje budou přesnější
Podtitulek: Semafory jim dají zelenou
Autor: Jiří Kokoška, Evžen Zavadil
Str.: 1
Rubrika: Titulní strana
Ročník: 16
Číslo: 75

Text:
Plzeň - Tramvaje, trolejbusy a autobusy veřejné dopravy v Plzni by mohly od příštího roku jezdit přesněji. Počítá s tím dopravní podnik, který hodlá vybavit vozy a dispečink softwarem, který by ovládal semafory na důležitých křižovatkách. Ty by pak jednotlivé spoje brzdily nebo jim naopak přednostně dávaly zelenou.

V současné době se jedná o první etapě modernizace dispečinku. "Má stát 30 milionů. Za ně se nakoupí zařízení, které bude přesně vědět, kde se v danou dobu každý vůz nachází. Už tahle věc má vést ke zpřesnění spojů, protože dispečer se hned dozví, jestli řidič vyjel pozdě z první zastávky," uvedl technický náměstek primátora Jiří Uhlík. Finanční náročnost druhé etapy ještě přesně vyčíslena není. Podle Uhlíka by v ní ale měly být čipy na světelné signalizaci u desítek velkých plzeňských křižovatek. Systém bude znát jízdní řády, a když se ke křižovatce bude třeba trolejbus blížit, zařízení vyhodnotí, jestli jede v předstihu nebo se zpožděním, a podle toho mu nastaví barvu světel na semaforu.

"Samozřejmě budou u křižovatky i další snímače, aby se kvůli zrychlení jednoho trolejbusu nevytvořila na jiné straně křižovatky kolona aut," vysvětlil Uhlík a dodal, že na spolufinancování projektu se počítá s penězi Plzeňských městských dopravních podniků i města.

To ale budí rozpaky. Plno zastupitelů zatím o zamýšleném projektu vůbec neví.
 

 

zpět ...