Tramvajenky zmizely. Vládne čipová karta

21. 5. 2010

Zdroj: Plzeňský deník Datum: 04.01.2005
Název: Tramvajenky zmizely. Vládne čipová karta
Autor: NATAŠA ŠEDIVCOVÁ
Str.: 07
Oblast: Západní Čechy

Text:
Plzeň - Plzeňané od včerejška jezdí v MHD na lístky nebo s Plzeňskou kartou. Přechod na nový systém se zatím obešel bez komplikací.

Platnost papírových předplatních jízdenek pro MHD v Plzni po desetiletích skončila. Od nového roku je nahradila čipová karta. Tu si obstaralo asi 130 tisíc lidí, aktivovánu ji má necelých 70 tisíc cestujících integrovaného dopravního systému Plzeňska. Zatímco vyřizování karet doprovázela řada zádrhelů, vlastní spuštění systému se obešlo bez komplikací.

"Žádné problémy jsme nezaznamenali,"
uvedla mluvčí dopravních podniků Alena Vaňková. Její slova včera potvrdila i klidná atmosféra v plzeňských prostředcích MHD.
Při vlastním cestování se totiž pro předplatitele nic nezměnilo. V samoobslužných odbavovacích terminálech Cardman, kterými dopravní podnik vybavil jednotlivé vozy, si mohou pouze v případě potřeby zkontrolovat stav své karty.
"Jinak nemusí vůbec kartu k terminálu přikládat ani s ní nijak manipulovat," uvedla mluvčí Plzeňských městských dopravních podniků Alena Vaňková. Stejně jako u papírových kuponů jsou pouze povinni se prokázat nabitou kartou v případě kontroly revizorovi.
Terminály budou využívat hlavně cestující, kteří si chtějí koupit přestupní jízdenku. To je možné také pouze s Plzeňskou kartou, a to na půl hodiny, hodinu, tři hodiny a čtyřiadvacet hodin. Cena za ně je 12, 16, 26 a 40 korun. Zlevněné jízdné je poloviční. Terminál se ovládá díky dotykovému displeji s jednoduchými symboly, cestujícímu jízdenku vytiskne a z karty odečte odpovídající částku.
Jednorázové nepřestupní papírové jízdenky dál zůstávají v platnosti a lidé si je jako dosud označí v mechanickém strojku.
Cena jízdného se s nástupem čipové karty nezměnila. To znamená, že například člověk zaplatí stejně jako dosud měsíčně ve vnitřní zóně 350 korun, ve vnější 400 korun. Pojem měsíční už ale neexistuje, nahradil ho volný tarif.
"Nabít kartu si cestující může jak od prvního dne do posledního data v měsíci, tak jen na jeden den, čtyři a nebo 123 dní. Nelze si ale předplatit jen pouze víkendy nebo pracovní dny. Pouze spojité časové období do 1 do 123 dnů," upřesnila Vaňková. Měsíční, čtvrtletní i pololetní předplatné zůstává, ale nemusí být od prvního do posledního dne, ale například od poloviny měsíce.
Na instalaci nového odbavovacího systému vynaložily Plzeňské městské dopravní podniky 55 milionů korun, dalších 30 milionů vydala městská organizace Plzeňský holding na přípravu kartového systému pro využití ke vstupu na kulturní a sportovní akce města. To se zatím teprve rozjíždí.

 

zpět ...