V Plzni byl veřejně představen projekt ZeEUS spolu s elektrobusem

15. 10. 2014

2. 10. 2014, busportal.cz

Jak uváděla prezentace na displayi ve vozidle, příprava vozu včetně homologace proběhne do konce roku 2014. Dobíjecí stanice je momentálně pouze v areálu Škoda Electric, ve veřejném prostoru na konečné autobusů (také linky 33) se podle rámcového harmonogramu počítá s výstavbou do konce roku a s testováním v následných měsících. Termín pro běžný provoz vozidel je uveden na květen 2015, je možné, že se elektrobusy budou prezentovat i v rámci 3. ročníku mezinárodní konference Chytrá a zdravá městská veřejná doprava, která proběhne v Plzni 21. – 22. 4. 2015. Celý projekt je naplánován včetně vyhodnocení na zhruba tři roky.

Oba elektrobusy budou ve standardní délce 12 m, nepotvrzuje se svého času zachycená informace o chystaném provozu kloubového elektrobusu v rámci tohoto projektu. Nicméně pravděpodobně se Škoda Electric i projektem kloubového elektrobusu zaobírá.

Zajímali jsme se o celkovou obsaditelnost vozidla, která je pro jeho využití důležitější než to, zda se jedná o vozidlo dvanáctimetrové či kratší (Např. čínský elektrobus BYD 12 m má velmi dlouhý dojezd, který je vykoupený ztrátou prostoru pro cestující, kterých uveze přes 50). Na prospektu pro oba dosud vyrobené elektrobusy (první známý modrý PERUN se objeví na nějaký čas v Hradci Králové) je uvedena společná obsaditelnost 82 cestujících (27 sedících). Snažíme se u výrobce ověřit, že není rozdíl v obsaditelnosti mezi oběma typy elektrobusů - první PERUN má větší kapacitu baterií a tím i dojezd, druhý (první v rámci ZeEUS) pak menší kapacitu baterií a kratší dojezd s tím, že se bude během dne průběžně rychlodobíjet na konečné stanici a logicky se nabízí myšlenka, že je zde možný větší prostor v salonu pro cestující.

Karosérie pro oba ZeEUS elektrobusy dodá jako subdodavatel společnost Solaris, která se projektům elektromobility také sama intenzivně věnuje. Obecně karosérie Solaris jsou v poslední době ve Škoda Electric velmi časté, jak u hybridu a elektrobusů, tak zejména u trolejbusů. Karosérie Solaris jsou sympatické cestujícím mj. i pro snahu umístit co nejvíce sedadel tak, aby byla dostupná přímo z podlahy vozu.

PMDP: Projekt ZeEUS (Zero Emission Urban Bus Systém) zastřešuje a kofinancuje mezinárodní asociace veřejné dopravy (UITP). V rámci 42měsíčního demonstračního projektu jsou různá inovativní technologická řešení pro elektrické autobusy realizována v osmi městech: Barcelona, Bonn, Glasgow, Londýn, Münster, Plzeň, Stockholm a Cagliari. Plzeň je v projektu nejen jediným českým zástupcem, ale i jediným městem ze zemí, které rozšířily řady Evropské unie po roce 1995. Plzeň reprezentují Západočeská univerzita, Škoda Electric (ŠEL), Plzeňská teplárenská a Plzeňské městské dopravní podniky.

zpět ...