Viděli, kde nocují tramvaje

24. 5. 2010

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 20.06.2005
Název: Viděli, kde nocují tramvaje
Ročník: 16
Číslo: 144
Autor: (pol)
Str.: 02 - Kraj Plzeňský
Pořadí: 07
Rubrika: Kraj Plzeňský
Oblast: Tisk celostátní

Text:
Zajímavost
Dopraváci pozvali veřejnost na návštěvu

Plzeň - Prohlédnout si například místo, kam se po půlnoci sjede všech 126 plzeňských tramvají, mohli v sobotu návštěvníci Dne otevřených dveří Plzeňských městských dopravních podniků. Kromě vozovny tramvají na Slovanech pro ně dopraváci připravili i prohlídku vozovny trolejbusů a autobusů v Cukrovarské ulici.
"My jsme tady hlavně kvůli malému, který miluje jakékoli mašinky. Ale musím říct, že i mě jako ženskou to zajímá," líčila Plzeňanka Jana Aloyová důvody své návštěvy v tramvajovém depu.
Vozovna na Slovanech stojí od roku 1942, v šedesátých letech se rozrostla o druhou halu a v budoucnu by měla zasáhnout až do míst někdejšího pivovaru Světovar, který nedávno převzalo město od armády. Dopravní podnik se chystá časem opustit areál v Cukrovarské ulici, kde je depo autobusů a trolejbusů, a kam se ke speciálním opravám vozí na tahačích i tramvaje. Nové depo by mělo vyrůst také na území bývalých kasáren v Zátiší.
Během sobotního Dne otevřených dveří navštívilo vozovny více než šestnáct set lidí. Mohli absolvovat prohlídky s průvodcem a svézt se po městě zdarma mimo jiné i nejstaršími tramvajemi z vozového parku dopravních podniků - Křižíkem z roku 1899 a vozem T1 z roku 1956. Většinu současného parku, okolo stovky vozů, tvoří v současnosti tramvaje T3, vyráběné od roku 1964 aprocházející postupně modernizací. Dopravní podnik má dále dvanáct vozů KT8 a jedenáct škodováckých Aster. Plzeňany o víkendu svezla rovněž novinka z produkce Škody - dlouhá tramvaj Vectra.
Lidé se mohli nejen svézt, ale vozy si i v klidu prohlédnout. "Jsem tu s tátou, ale přišli jsme hlavně kvůli mně. Nejlepší je kabina řidiče, ta mě dost přitahuje. Doufám, že budu jednou tramvaj řídit," plánoval školák Jirka Květoň z Plzně.
 

zpět ...