Zvýšení přirážky k jízdnému při jízdě bez platného jízdního dokladu

18. 6. 2010

O tři sta korun více zaplatí od nového roku cestující bez platného jízdního dokladu v městské hromadné dopravě. O zvýšení ze současných 300,- na 600,- Kč rozhodlo na svém středečním jednání představenstvo Plzeňských městských dopravních podniků. „Jde o situaci, kdy je cestující přistižen revizorem bez platné jízdenky a přímo ve voze nebo do 10 pracovních dnů musí v doplatkové pokladně uhradit tzv. přirážku. A tu jsme od ledna příštího roku zvýšili na 600 korun,“ vysvětluje předseda představenstva Miroslav Kalous a dodává, že pokud částka nebude do deseti dnů vyrovnána, musí „černý pasažér“ zaplatit 1000,- Kč. Zvýšení tohoto poplatku ale současná legislativa neumožňuje. „Jsou to ne zrovna šťastná ustanovení zákona, jak o drahách, tak o silniční dopravě. Limitují výši přirážky maximální částkou 1000,- Kč. A přitom by se její zvýšení stalo minimálně výstrahou pro notorické neplatiče,“ uvedl předseda představenstva Kalous.
Trvale vysoký počet pasažérů bez platné jízdenky se stal jedním z důvodu pro schválení šestisetkorunového poplatku za černou jízdu prostředky MHD.
Na stejnou částku 600,- Kč se upravily i přirážky za přepravu nebezpečných věcí vyloučených z přepravy a za porušení přepravních podmínek.
 

zpět ...