Studenti ZČU mohou v Plzni cestovat veřejnou dopravou s novou sdruženou kartou

17. 9. 2013Plzeň, 17. 9. 2012 – Začátek akademického roku přináší pro studenty i zaměstnance Západočeské univerzity v Plzni významnou novinku. Na základě spolupráce univerzity a Plzeňských městských dopravních podniků, a. s., dochází od září 2013 ke sloučení funkcí univerzitního průkazu, tzv. JIS karty, a Plzeňské karty. V praxi to znamená, že držitelé nově vydané sdružené karty ji mohou používat jako průkaz studenta či zaměstnance a současně jako plnohodnotnou Plzeňskou kartu.

V roce 2012 probíhal pilotní projekt používání sdružené karty, kterého se účastnila stovka dobrovolníků z řad studentů prvních ročníků. Testovala se především technická kompatibilita obou karet. Projekt byl vyhodnocen jako úspěšný a obě instituce zahájily kroky k přípravě reálného provozu sdružené karty, který startuje od letošního září.

„Sdružená karta je určena pro nové i stávající studenty Západočeské univerzity,“ vysvětluje ředitel Centra informatizace a výpočetní techniky ZČU (CIV) Jan Rychlík. Postup je jednoduchý – zájemci
o sdruženou kartu podají elektronickou žádost a po zaplacení manipulačního poplatku 270 Kč si ji vyzvednou na HelpDesku CIV. „Karta je plně funkční v okamžiku, kdy ji student dostane do ruky. Odpadá mu tedy cesta do prodejny PMDP,“ upřesňuje Rychlík.

Michal Kraus, generální ředitel PMDP, a. s., zdůrazňuje, že sdružená karta ponese všechny funkcionality klasické Plzeňské karty: „Držitel nové sdružené karty ji může využít nejen jako nosič předplatného nebo elektronickou peněženku pro městskou veřejnou dopravu, ale i jako průkaz do knihovny nebo pro Bonusový program Plzeňské karty.“

Tzv. JIS (Jednotný identifikační systém) karta slouží jako průkaz studentů a zaměstnanců Západočeské univerzity v Plzni od roku 1998. Umožňuje vstup do budov ZČU, stravování v menzách, půjčování knih v univerzitní knihovně a od loňského roku také ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje, samoobslužné kopírování či tisk a další služby.

Plzeňská karta začala fungovat jako jeden z prvních systémů multifunkční městské čipové karty v ČR v roce 2004. Do dnešního dne již bylo vydáno více než 295 tisíc karet. Kromě již zmiňovaných funkcionalit lze Plzeňskou kartu použít jako prostředek pro úhradu parkovného či vstupů do zapojených městských organizací nebo pro rezervaci vstupenek na kulturní a sportovní akce prostřednictvím rezervačnímu systému Plzeňská vstupenka.

Paralelně s provozem sdružené karty budou i nadále fungovat JIS karta a Plzeňská karta odděleně jako doposud. „Sdružená karta je příjemným bonusem pro ty, kteří chtějí ušetřit místo v peněžence
a spojit výhody dvou karet do jedné,“ uzavírá Jan Rychlík.

Mgr. Kamila Kvapilová, tisková mluvčí ZČU, tel.: 377 63 1007, 606 745 215, e-mail: kvapilo@rek.zcu.cz

Ing. Radomír Kozler, projektový manažer PMDP, tel.: 378 037 478, 606 775 947

TZ_sdruzena_karta
 

zpět ...