Bezkontaktní platby ve vozech PMDP

23. 6. 2015

V Plzni se cestující odbaví bezkontaktní bankovní kartou ve všech vozech městské veřejné dopravy

Od 17. června lze pomocí bezkontaktní bankovní karty koupit jízdenku ve všech vozech Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). Jedná se tak o první město v České republice se 100 % pokrytím vozového parku tímto odbavovacím systémem. Vozy jsou vybaveny vždy jedním zařízením (Cardmanem), které pracuje nejen s bezkontaktní bankovní kartou, ale i se všemi verzemi Plzeňské karty.

„Na zavedení tohoto unikátního systému odbavení se podílelo několik partnerů a my jsme velmi rádi, že jsme byli součástí tak revolučního řešení, které pro Plzeň znamená významné zvýšení dostupnosti jízdních dokladů,“ říká Michal Kraus, předseda představenstva PMDP a dodává: „Nákup jízdenky prostřednictvím bezkontaktní bankovní karty vnímáme jako vhodný doplněk k systému Plzeňské karty a stávajícím distribučním kanálům.“

Všechny dosavadní způsoby odbavení zůstávají zachovány. Bezkontaktní bankovní karta tak doplní stávající papírové jízdenky, jízdenky u řidiče, Plzeňskou kartu a SMS jízdenku a zvyšuje dostupnost jízdních dokladů především pro mimoplzeňské nebo zahraniční zákazníky. „Zrušení některých distribučních kanálů by bylo v tuto chvíli předčasné. Na případnou změnu nákupního chování zákazníků budeme chtít samozřejmě v budoucnu reagovat,“ vysvětluje Michal Kraus.

Podobné systémy jsou implementovány již v některých zahraničních městech, například v Londýně či Chicagu, ale v kontinentální Evropě se jedná o revoluční novinku. Navíc je plzeňské řešení ve srovnání s uvedenými městy ještě více sofistikované. „Jsme rádi, že jsme našli spolehlivé partnery, kteří sdílí naši vizi budoucnosti veřejné dopravy a nebojí se inovací. Lidé už nechtějí řešit, zda mají drobné na nákup lístků v automatu nebo u trafikanta. Chtějí platit kartou, což jasně dokazují dosavadní výsledky pilotních projektů,“ hodnotí spolupráci při realizaci zdejšího řešení Martina Kirchrathová, ředitelka pro rozvoj komerčních řešení MasterCard.

„Řešení, které ČSOB pro odbavení cestujících ve veřejné dopravě připravila, využívá současného trendu rychlého rozvoje bezkontaktních plateb. Použití je jednoduché a výrazně zvyšuje komfort cestujících. Tuto službu jsme s partnery představili jako první banka v České republice a úspěšně ji provozujeme i v dalších krajských městech, “ říká Jan Kubíček, ředitel Rozvoje obchodu ČSOB a dále vysvětluje: „Varianta implementovaná v Plzni je unikátní tím, že k zúčtování kartových transakcí dochází jednou za tři dny. Systém je tak připraven na další služby, např. variabilní jízdné.“

K dnešnímu dni bylo ve vozech PMDP zaznamenáno již přes 10 tisíc transakcí prostřednictvím bezkontaktních bankovních karet, které realizovalo 3,5 tisíce zákazníků.

Od loňského podzimu funguje odbavování bezkontaktní platební kartou ve vybrané tramvajové lince v Liberci. Kromě platby přímo v tramvaji si mohou návštěvníci a obyvatelé Liberce bezkontaktně zakoupit jízdenky také v automatu.

Stejnou možnost mají lidé v Brně, kde byly také na podzim instalovány tři automaty s možností platby bezkontaktní kartou. Od začátku června pak mohou cestující využít platbu bezkontaktní kartou ve vozech autobusové linky 76, která propojuje brněnské hlavní nádraží a mezinárodní letiště Brno Tuřany. Jízdenky bezkontaktní kartou lze zakoupit také v automatech v Praze, konkrétně na Letišti Václava Havla, ve stanici metra Národní třída a na Hlavním nádraží.

 

Kontakt:

MasterCard (Best Communications):

Bára Dlabáčková

Tel.: 602 161 138

barbora.dlabackova@bestcg.com

Tereza Kůželová

Tel.: 602 250 486

tereza.kuzelova@bestcg.com

 

ČSOB:

Jan Kubíček

Tel.: 606 666 059

jakubicek@csob.cz

 

PMDP:

Kateřina Fránová

Tel.: 724 542 152

 

 

TZ - Bezkontaktní platby ve vozech PMDP

zpět ...