14. 9. 2017

Plzeň chce časem nahradit všechny trolejbusy s pomocným dieselagregátem novými trolejbusy s trakční baterií jako nezávislým pohonem. Bateriové trolejbusy testovaly Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) v ulicích od února letošního roku, a to u sedmi vozidel. Ty v ostrém provozu prokázaly skvělé jízdní vlastnosti, zátěžové zkoušky přinesly výborné výsledky. Nový typ trolejbusů je ještě šetrnější k životnímu prostředí a nabízí vyšší komfort pro cestující i řidiče.

„Zavedení trolejbusů s bateriovým pohonem je jedním z našich projektů konceptu Smart City Plzeň, kde jsou Plzeňské městské dopravní podniky členem skupiny Mobilita. V rámci Smart City Plzeň se snažíme přinášet chytrá a inovativní řešení, a tím zjednodušovat a zpříjemňovat život našim občanům i přijíždějícím návštěvníkům,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký.

Podle Petra Náhlíka, náměstka pro oblast dopravy a životního prostředí, byl dosavadní provoz testovaných trolejbusů bezproblémový a PMDP s nákupem těchto vozů počítají i do budoucna.

„Postupné zavádění bateriových trolejbusů povede ke snižování emisí CO2, sníží se také hlučnost a zvýší se komfort cestujících i řidičů. Tyto trolejbusy navíc nemají, oproti těm s dieselagregáty, problém s přehříváním v letních měsících,“ doplnil Jiří Ptáček, dopravně provozní ředitel PMDP.

Bateriové trolejbusy si chválí také samotní řidiči PMDP. „Jako velké plus vidím hlavně jednoduchost obsluhy. Přepnutí z napájení trolejemi na bateriový pohon je totiž otázka vteřiny, diesel se musí startovat déle a v zimě se navíc předem nahřívat. Dieselové pomocné motory jsou navíc pomalejší, při jízdě na baterky nepoznám rozdíl oproti napájení trolejemi,“ popsal své zkušenosti řidič PMDP Pavel Krejza.

Obměna stávajících trolejbusů s dieselagregáty za nové s bateriemi se uskuteční v rámci plánovaných investic PMDP do obnovy vozového parku. „Mrzí nás současná dotační politika, kdy se výrazně podporuje nákup vozů s pohonem na plyn, které však často mají na životní prostředí horší dopad než dieselové motory, navíc se i v tomto případě jedná o fosilní palivo. Uvítali bychom, kdyby elektrický pohon, který je nejekologičtější, byl zejména ve veřejné dopravě podporován výrazněji,“ popsal Michal Kraus, předseda představenstva PMDP.

Tramvajová a trolejbusová doprava má v Plzni dvoutřetinový podíl na výkonech městské hromadné dopravy. Do budoucna se plánuje prodloužení tramvajové linky na Borská pole a uvažuje se také o prodloužení trolejbusových linek k Fakultní nemocnici Plzeň na Lochotíně. Vozy s pomocným pohonem se využívají především na linkách vyjíždějících do okrajových částí města nebo při výlukách.

 

Kontakt pro média – Plzeňské městské dopravní podniky:

René Vávro

mobil: +420 724 901 453

 

 

TZ - Bateriové trolejbusy

zpět ...