31. 3. 2020

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) se aktivně snaží přispívat k prevenci přenosu infekčních onemocnění. Kromě každodenního čištění vozů je na celý vozový park pravidelně aplikována speciální desinfekce formou tzv. mlhování, která má účinnost až tři týdny. Včera PMDP testovaly novou nanotechnologii, která by proti virům a bakteriím měla aktivně působit minimálně 12 měsíců.

„Každodenní úklid vozů po návratu do vozovny je pro nás standardní, ale vzhledem k vývoji současné situace ohledně šíření koronaviru Covid-19 přijímáme od začátku března různá preventivní opatření a důraz klademe na co nejúčinnější desinfekci vozů,“ říká Roman Zarzycký, 1. náměstek primátora a předseda představenstva PMDP, a dodává: „Před dvěma týdny jsme na celý vozový park nechali aplikovat desinfekci formou mlhování a vzhledem k dobrým výsledkům jsme proces tento víkend na všech našich vozech opakovali. Včera byl na vybraných trolejbusech nově proveden i zkušební nástřik speciální antivirové a antibakteriální nanovrstvy. V případě, že se tato metoda osvědčí, bude postupně aplikována na celý vozový park.“

Aplikace dvousložkové nanotechnologie desinfekčního média Natural Cleaner a povrchové vrstvy TiO2 by oproti běžně užívaným desinfekčním způsobům (např. ozónem, aerosolem apod.) měla vydržet mnohonásobně déle. Jednorázová aplikace slibuje zabránění výskytu virů, bakterií a dalších nežádoucích zatížení na minimálně 12 měsíců.

Přibližně po dvou týdnech srovnají PMDP stěry z vozů, které byly ošetřeny nanotechnologií, a porovnají je se vzorky z vozidel desinfikovaných mlhováním.

 

Kontakt pro média:

René Vávro

mobil: +420 724 901 453

e-mail: vavro@pmdp.cz

 

TZ - nová metoda desinfikování

zpět ...