13. 11. 2020

Pro Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) začala jedna z největších akcí v novodobé historii společnosti - rekonstrukce vozovny Slovany. Ta bude probíhat za plného provozu vozovny a má vyřešit především problém nedostatečné kapacity a špatného technického stavu budov. Kromě nesrovnatelně vyšší kvality technického vybavení poskytne vozovna nové zázemí pro zaměstnance a celkově bude mnohem lépe a citlivěji řešeno její sousedství v těsné blízkosti obytné zóny.

„Vozovna tramvají na Slovanech se poprvé otevřela již v roce 1943, kde stála nejprve téměř osamoceně, postupně vznikaly v okolí budovy, až vozovnu obklopila celkově zástavba. V 60. letech vznikla další část vozovny a v 80. letech přirostla poslední část. Vzhledem ke stáří vozovny je nutná kompletní rekonstrukce, která potrvá pouze dva roky a kterou zvládneme bez omezení provozu ve městě,“ uvedl primátor Martin Baxa.

„Do všech přípravných prací, které předcházely začátku rekonstrukce, jsme investovali mnoho energie. Vyhotovení projektu dle náročných požadavků, výběr zhotovitele, získání dotace v úctyhodné výši 720 mil. Kč a mnoho dalších dílčích kroků, to vše umožnilo zahájení prací ve vozovně,“ říká Roman Zarzycký, 1. náměstek primátora a předseda představenstva PMDP.

V tomto týdnu začala příprava na demolici a první menší bourací práce objektu garáží v severní části areálu. První velký demoliční zásah je naplánovaný na polovinu příštího týdne. Dále budou práce postupovat dle stanoveného harmonogramu. Do konce letošního roku se počítá se začátkem demolice staré haly, zahájením výstavby východní části kolejiště a výstavbou provizorního zázemí pro servisní organizaci.

„Modernizace tramvajové vozovny má velký význam pro veřejnou dopravu ve městě Plzni. Vedle toho nové budovy vylepší i klima v areálu a jeho okolí, když všechny budou mít zelenou střechu, což zamezí tomu, aby areál vozovny byl obrovským tepelným ostrovem. Vznikne tak unikátní projekt 16 tisíc metrů čtverečních zelených střech,“ přiblížil náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.

Na veřejnost bude mít dopad stavební práce na Slovanské aleji, které budou zahájeny v pondělí 16. listopadu. Od tohoto dne bude vjezd povolen pouze pro vozidla MHD a dopravní obsluhu.

Dokončení rekonstrukce vozovny Slovany je plánováno na konec roku 2022.

 

Kontakt pro média:

René Vávro

mobil: +420 724 901 453

e-mail: vavro@pmdp.cz

 

TZ - rekonstrukce vozovny Slovany

zpět ...