29. 11. 2023

V neděli 3. prosince vyjede již tradiční vánoční tramvaj Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). Plzeňáci se mohou těšit hned na dvě novinky. Tou první je, že do vánočního kabátu oblečeme naši nejnovější tramvaj 40T. Druhou novinkou budou světelné dekorace, které se díky Správě veřejného statku města Plzně (SVSMP) obmění poprvé od roku 2018, kdy měla vánoční tramvaj v plzeňských ulicích premiéru. Již samozřejmostí pak bude vnější i vnitřní polep a při první jízdě opět nebude chybět speciální doprovodný program. Od pondělka pak bude tramvaj vozit cestující na pravidelných linkách.

V pondělí 20. listopadu se začalo pracovat na výzdobě tramvaje, která trvala více než jeden týden. Kromě vnějšího celopolepu je tramvaj vyzdobena i vnitřním polepem stropu. Především ve večerních hodinách pak vyniknou nové světelné dekorace, kterých je na celé tramvaji umístěno celkem 58.

„Vánoční tramvaj je nedílnou součástí vánoční atmosféry v Plzni a za mě osobně patří k tomu nejlepšímu z celé vánoční výzdoby v našem městě. Mám velkou radost, že se letos budeme moct pochlubit několika novinkami, ze kterých snad budou mít všichni Plzeňané radost. Celkový vzhled vánoční tramvaje je zatím v přísně tajném režimu tak, abychom si moment překvapení užili co nejvíce," říká primátor města Plzně Roman Zarzycký.

„V letošním roce bude vánoční tramvaj opravdu nepřehlédnutelná. A to nejen díky novým světelným dekoracím, za které patří poděkování SVSMP, ale také díky novému typu vozu, který jsme pro vánoční tramvaj zvolili. Jedná se o naši nejnovější tramvaj typu 40T, která měří téměř třicet metrů a její kapacita je přibližně o čtvrtinu větší než u tramvaje, která jezdila v minulých letech“, říká generální ředitel PMDP Jiří Ptáček.

V neděli 3. prosince vyjede vánoční tramvaj na svoji první speciální jízdu. Ta začne slavnostním rozsvícením v 16:20 v točně U Zvonu, kde bude odstavena do 16:55 a vznikne tak prostor, aby si návštěvníci mohli udělat krásné fotografie a prohlédnout si interiér tramvaje, kde budou vystaveny obrázky a ozdoby od dětských fanoušků. Následně se tramvaj přesune do zastávky U Synagogy, odkud bude vyjíždět na okružní jízdy po trase U Synagogy – Náměstí Republiky – Anglické nábřeží a zpět. Odjezdy ze zastávky U Synagogy budou v časech 17.05, 17.20, 17.35, 17.50, 18.05, 18.20, 18.35 a 18.50. Na těchto speciálních okružních jízdách se cestující mohou těšit na doprovodný program díky spolupráci s Muzikálovým studiem DJKT a pro děti budou mít PMDP připraveny i drobné vánoční dárky.

Po poslední nedělní okružní jízdě se vánoční tramvaj, již bez cestujících, vydá na cestu městem. Nejprve směrem na Košutku, kam dorazí v 19.14, následně se vydá na konečnou Univerzita, s příjezdem v 19.49, poté pojede do Skvrňan, kam přijede ve 20.24, následovat bude konečná v Bolevci, s příjezdem ve 20.54 a poslední zastávkou před odjezdem do vozovny bude konečná Světovar, kde bude k vidění ve 21.30. Vánoční tramvaj tak bude městem šířit vánoční atmosféru.

Od pondělka do poloviny prosince bude tramvaj nasazována v pracovní dny na linku 1 o víkendech na linky 2 a 4. Po skončení výluky v Koterovské ulici bude tramvaj nasazována v pracovní dny na linku 2 a o víkendech na linku 1 a 4. Zjednodušené jízdní řády naleznou cestující na webových stránkách a sociálních sítích PMDP. I v letošním roce bude možné vánoční tramvaj sledovat také na mapě provozu na webových stránkách Jízdních řádů.

 

Kontakt pro média:

René Vávro

mobil: +420 724 901 453

e-mail: vavro@pmdp.cz

 

TZ - Vánoční tramvaj v novém

zpět ...