Za pohodou Na Pohodnici

Kategorie: Celodenní, Za výhledy, Gastro

Délka: 12,7 km

Občerstvení na trase: ano (Kyšice - Pivovar Pod Lípou)

Výchozí a koncový bod: zast. Hřbitovní, trolejbus č. 11 


Tento výlet vám ukáže jak pěkné lesy s minimem kolemjdoucích, tak i krásné výhledy. Ideální je vyrazit odpoledne a po cestě zpět stihnout západ slunce. Svačinu balit nemusíte, v půlce cesty na gurmány čeká kyšický pivovar!

Ze zastávky Hřbitovní se vydejte po pár metrech doprava Vyhlídkovou ulicí. Na začátek vás čeká krátký kopeček, ale jak už název ulice napovídá, za chvíli vás čekají ze Švábinské vyhlídky pěkné pohledy na celou Plzeň. Na rozcestí se dejte po cestě doleva okolo zahrádkářské kolonie a následně kolem obchodního centra. Na konci cesty přejdete silnici a už jste v lese.

Vydejte se rovně po dlouhé zpěvněné cestě a užívejte si klidu lesa. Celou cestu vás vede zelená turistická značka. Po dvou kilometrech dojdete k větší silnici, po které ujdete přibližně 50 m doleva a poté odbočíte doprava opět do lesa. Zelené značení vás povede až pod vrchol "Na Pohodnici". Pokud se vám nahoru na skalku nechce, pokračujte rovnou po zelené cestě doleva. Pokud se na vrchol podíváte rádi, dejte se cestou rovně (viz fotky). Nahoře si můžete odpočinou na velkých kamenech a užívat si pohodu. K tomu tento kopeček přímo vybízí.

Poté se vraťte na zelenou a z rozcestí se odpojte na žlutou značenou trasu, která vás z kopce dovede až k lávce přes dálniční přivaděč. Za lávkou se dejte po cestě doleva a sejděte do Kyšic až k obecnímu úřadu. Tady se vydejte po cyklostezce doleva nebo si zajděte ještě 200 m rovně a odměňte se v místním Pivovaru Pod Lípou. Pak se vraťte na cyklostezku, kterou se vydejte přes pole zpátky k městu, čekají vás další pěkné výhledy. Až dojdete k lesu, můžete jít buď rovně po asfaltové cestě do Červeného hrádku na autobus č. 38 nebo pokračovat ještě podle našeho výletu za závoru na lesní cestu. Za chvíli projdete okolo turistického přístřešku a půjdete už stále rovně, přejdete silnici a poté projdete ještě poslední kousek lesa.

Vynoříte se na úzké cestičce mezi poli a nabídne se vám další krásný výhled, tentokrát na Doubravku, Újezd a kopec Chlum. Jdete stále rovně, obejdete hřbitov, na Hřbitovní ulici se dáte doleva a už jste zpátky na začátku výletu u trolejbusu 11.

Autor výletu: Lenka Kováříková

Výhled ze Švábin na velkou část PlzněVýhled na Božkov a v dálce na RadyniDlouhá rovná zpevněná cesta lesemDržte se zelené turistické značkyCesta vede krásným lesemCestu zvládnete i na horském koleProstřední cesta vás dovede na vrchol Pohodnice, pokud ho chcete rovnou obejít, vydejte se levou cestou.Lávka přes dálniční přivaděč, výhled směrem k PlzniCyklostezka z Kyšic směrem zpátky k PlzniPokud si chcete cestu zkrátit a na autobus nasednout už v Červeném hrádku, vydejte se cestou vpravo.I v tomto lese málokdy někoho potkáteZápad sluníčka a výhled na Chlum