Kategorie: půldenní výlety

Délka trasy: 5 km

Občerstvení na trase: ano

Výchozí bod: zast. Tyršův most, autobus č. 30 nebo 32, trolejbus č. 14

Koncový bod: zast. Radobyčice, autobus č. 32


Ze zastávky „Tyršův most“ se vydejte po Zborovské ulici směrem na Radobyčice. Hned za mostem odbočte vlevo, směrem k Hruškově meditační zahradě, cesta vede chatovou oblastí směrem na Slovany a dál do Hradiště. Na zdejší Plovárně se můžete občerstvit, odpočinout si a dětem se budou líbit na zdejším hřišti.

Z Hradiště pokračujte polní cestou přes řeku Úhlavu, kde se napojíte na cyklostezku vedoucí až do Radobyčic. Kde se můžete na cestu zpět ještě občerstvit v Rodinném pivovaru Radobyčice.

Zajímavosti na trase:

  • Tyršův most - Silniční most, který vede přes řeku Radbuzu a je první svařovanou mostní konstrukcí v České republice. Postaven byl v letech 1932 – 1933.
  • Hradiště - Dříve samostatná obec, dnes již část statutárního města Plzně. Vznikla na místě, kde v polovině prvního tisíciletí před naším letopočtem stálo halštatsko-laténské hradiště. Valy a příkopy jsou stále dobře viditelné při příjezdu do obce hned vedle silnice po pravé straně.
  • Radobyčice - První historicky doložená zmínka o obci Radobyčice je z roku 1418, kdy zde bylo 15 usedlostí. Trasa cesty mezi Radobyčicemi a Plzní je dnes prakticky totožná, jako byla v této době. Až do roku 1848 patřily Radobyčice plzeňskému městskému velkostatku. V tomto roce se staly obcí.

 

cesta 01cesta 02Hradiště 01Hradiště 02Hradiště 03Hradiště 04inf tabuleRadobyčice 01Radobyčice 02