Do Dobřan hravě a s chutí - za hledačkami či něčím na zub

Kategorie: Půldenní, Gastro výlety

Délka: 9 km (možná je i varianta 24 km)

Občerstvení na trase: ano

Výchozí bod: zast. Nová Ves, autobusy č. 26

Koncový bod: zast. Lhota, autobusy č. 26 (případně v delší variantě Plzeň, Štruncovy sady)


 

Přímo z konečné autobusu 26 Nová Ves vás zelená turistická značka zavede lesem těsně kolem letiště Líně* a pak polní cestou k Martinskému lesoparku (cca 3 km).

Tady se můžete rozhodnout a buď pokračovat dál po zelené přes silnici, louky a betonovou lávku na dobřanské náměstí nebo se vydat do Dobřan o něco delší cestou po naučných stezkách (NS Včela a včelařství a NS Lesopark Martinská stěna). Vpravo, na rozhraní lesa a polí, si můžete rozdělat oheň a opéct buřty pod přístřešek s veřejným ohništěm.

V lesoparku jsou rozmístěny naučné tabule a umělecké artefakty, kromě návštěvy starých lomů se nenechte odradit od malé zacházky na vyhlídkové místo Kříž smíření a pak se vydejte pěšinkou kolem kaple Čtrnácti svatých pomocníků v nouzi** a přes louku ke kamennému mostu, který se klene nad Radbuzou už víc jak 500 let.

Dobřanské náměstí**** s barokními měšťanskými domy a novorenesanční radnicí je městskou památkovou zónou. Dominantou je kostel svatého Mikuláše s volně stojící zvonicí, nicméně architektonicky významnější je oválný Svatý Vít s dvoustranným oltářem. Klíče k tomuto baroknímu skvostu jsou k vyzvednutí na městském Infocentru hned vedle kostela (otevírací doba zde). Z moderních děl stojí za pozornost kašna „Pocta baroku“ (2010) a památník Obětem války (2015) ve tvaru slzy.

Přímo na náměstí se můžete posilnit v cukrárně, několika kavárnách (včetně té s vyhlášenou dobřanskou zmrzlinou na Náměstí T. G. M. 114) nebo v restauraci na Růžku či v minipivovaru Modrá hvězda. V době plné zákazů se může hodit i z okénka podávaný kebab (Lidické ulici č. 126). Ve všední den si můžete dát „na stojáka“ výbornou sekanou nebo jinou pochoutku ve vyhlášeném místním řeznictví (třída 1. máje 152) nebo posedět u kávy a čerstvého pečiva v neméně vyhlášeném Dobřanském pekařství (Náměstí T. G. M. 156).

Až se nasytíte Dobřan, vydejte se Plzeňskou ulicí po málo frekventované silnici směrem na Šlovice. Po 3 km dojdete ke statku Wartlův mlýn, kde se vydáte doleva pod viadukt, kolem železniční Zastávky Dobřany až k řece, a pak vyšlapanou pěšinou přes louky k lávce Járy Cimrmana***, která vás přes Radbuzu převede do Lhoty.

Čekání na zpáteční autobus linky 26 si můžete příjemně zkrátit v exkluzivní Cukrárně u Jakuba (K Návsi 29/4, za lávkou doleva) nebo v Hospůdce Na návsi.

Zdatnější turisté se mohou ze Lhoty vydat na dalších 15 km, po nejdelší plzeňské naučné stezce až do Štruncových sadů (NS Údolím Radbuzy, neznačená v terénu, ale mapka viz informační tabule a tento odkaz). Na dvanácti zastaveních se pokocháte přírodními, historickými i technickými památkami včetně vodní elektrárny PMDP z roku 1922.

Hry pro zvídavé hlavičky:

Cestu martinským parkem si (nejen) starší školní děti mohou zpříjemnit hledačkou „Za jezevcem na Martiňák“. Zadání je k vyzvednutí v Infocentru v Dobřanech nebo ke stažení zde.

Cestou můžete sbírat kešky, kromě řady mysterek pro zkušenější hráče, i tradiční krabičky:

  • * LSZ Plzeň Líně
  • **Kaple na Kamínku
  • *** Jez ve Lhotě

A ostřílení hledači mohou poznat město opravdu důkladně s časově náročnější multikeší **** Dobřanská procházka :).

 

Autor výletu: Zuzana Rampichová

1.cesta nová ves2. lesopark Martinská stěna zdroj www.dobrany.cz3. starý most4 kostel na náměstí5 kostel detail6 slza válek7 silnice do Lhoty