Kategorie: Půldenní

Délka: 8 km

Občerstvení na trase: hospoda Na návsi

Výchozí bod: konečná Nová hospoda, trolejbus 12, 15, 17

Koncový bod: zast. Nová ves, autobus 26


 

Na konečné trolejbusu 12 (případně 15 či 17) Nová hospoda se vydáte po zelené značce. Frekventovaný hlavní tah na Domažlice přejdete po lávce, která vám nabízí výhled na industriální část Plzně, a pak už se vnoříte do poklidu listnatého lesa.

Po dvou a půl kilometrech u rozcestníku Nad Valchou si můžete vybrat cestu po žluté na Bory (3 km – viz rozcestník na foto 2) nebo pokračovat po zelené další kilometr a půl na Valchu. Odtud můžete odjet do Plzně autobusem 26.

Anebo můžete po zelené pokračovat, tentokrát zejména smrkovými lesy, do Nové Vsi. Tato trasa rozhodně stojí za to – po pravé straně meandruje Luční potok a místy se rozlévá až do lesa. Zaplavené stromy vytváří malebné a nečekaně romantické formace, u kterých rozhodně stojí za to se zastavit, zejména pokud rádi fotografujete. Po levé straně minete jedinou sakrální památku, Panorův kříž, a pokračujete lesem k další lávce.

Přejdete přes dálnici a do Nové Vsi vejdete kolem Dolního novoveského rybníka. Na jeho zpevněné hrázi je ideální místo na odpočinek nebo svačinu, ale pokud se bojíte labutí nebo dáváte přednost točenému pivu, zkuste pravou vesnickou hospodu Na návsi – aktuální otevírací doba viz foto. Přímo odtud se pak můžete vrátit do Plzně autobusem 26.

Celá trasa vede po zelené turistické značce a je tedy značená v terénu.

Autor výletu: Zuzana Rampichová

Lesy smíšenéRozcestníkLesy smrkovéLesy zaplavenéLesy zaplavenéLesy zaplavenéLesy zaplavenéPanorův křížHráz Dolního novoveského rybníka strážeá labutěmiOtevírací doba novoveské Hospody na návsi