Kategorie: Půldenní, za výhledy, gastronomické

Délka: 10,2 km

Občerstvení na trase: ano (Restaurace Pod Radyní)

Výchozí a koncový bod: zastávka K Losiné, trolejbus č. 13


 

Vystoupíme na zastávce trolejbusu linky č. 13 K Losiné. Potom odbočíme do stejnojmenné ulice K Losiné a pokračujeme cca 300 m k dálniční lávce, kde si v letních měsících můžeme zakoupit zmrzlinu. Po přechodu dálnice D5 a podchodu přilehlého přivaděče se dostaneme do přilehlého lesa, kde se po žluté turistické značce dostaneme pohodlně k rozcestníku Městský les - 422 m.n.m.

Pokračujeme stále po žluté turistické značce a na Radyni nám odtud zbývají už jen 2 km. Následuje cesta lesem do kopce a dostaneme se přímo ke zřícenině hradu Radyně. V podhradí je možno se občerstvit v místní restauraci. A nyní můžeme navštívit samotnou zříceninu hradu Radyně (567 m.n.m.), ze které je nádherný výhled po okolí.

Původně se hrad jmenoval Karlskrone na počest Karla IV., ale později se mu začalo říkat Radyně podle kopce na kterém byl postaven. Dále se můžeme vydat ještě kousek lesem po skalní stezce k další vyhlídce Vysoký Štont, kde máme zase možnost krásných výhledů.

A pokud toho nemáme ještě dost pokračujeme po skalní stezce dále kolem bývalého lomu Hřeben až dojdeme ke skalnímu masivu Andrejšky. Zde můžeme najít různé chráněné rostliny. Pak kolem Svatební stěny (tato skála podle pověsti dostala název podle nešťastné dívky, která zde skokem ukončila svůj život, když jí rodiče domluvili svatbu se starším mužem) se vracíme zpátky k Radyni.

Doufejme, že nepotkáme nějakého divného chlapíka s kolečkem s kolomazí, protože by to mohl být přízrak strašlivého bývalého hradního pána Radouše. Před dávnými časy sídlil na Radyni strašlivý hradní pán Radouš. Měl uši jako netopýr a zuby jako kančí kly. Byl však bohatý, tak si vždy dokázal najít manželku. Vždy si našel nějakou krásnou ženu a myslel si, že budou mít krásné dítě. Když se dítě narodilo, mělo vždy netopýří uši jako Radouš. Ten ho proto vždy i s manželku zabil a vydal se hledat zase novou ženu. Tímto způsobem zabil všech svých šest manželek i s dětmi. Na hradě Radyni se teď Radouš zjevuje jako přízrak a jezdí s kolečkem s kolomazí. Pokud jste Radouše nepotkali, tak se stejnou cestou z kopce vrátíte zpátky na zastávku trolejbusu K Losiné.

Autor výletu: Milan Šnajdr

Dálniční lávkaSezonní zmrzlinový stánekVydejte se po žlutéListopadová cestarozcestníkJeden z výhledů na RadyniRestaurace Pod RadyníZřícenina hradu RadyněZámečky lásky