Výhledy na fotogenickou Plzeň z plzeňských lávek
Kategorie: Půldenní, za výhledy
Délka: 6 km
Občerstvení na trase: ano (pivnice Na parkánu, Spilka v areálu pivovaru Prazdroj, Paluba Hamburk)
Výchozí bod: zast. Mikulášské náměstí – linky č.1 a 2
Koncový bod: zast. Hlavní nádraží, linky č.1, 2, 11, 15. a 16
Za výhledy není nutné šlapat do velkých kopců, stačí využít širokých pohledů z lávek. Lehká procházková trasa, dlouhá 6 km, spojuje 10 lávek, z jejichž mostovek je většinou neomezený výhled na plzeňská „panoramata“. Pokud si vyberete pěkné počasí, budete určitě odměněni za vydanou energii.
- Z tramvajové zastávky Mikulášské náměstí linek č. 1 a č. 2 vyjdete Papírenskou ulicí k Papírenské lávce (1).
- Přejdete na druhou stranu a po proudu po levém břehu řeky Radbuzy dojdete k houpací lávce U Ježíška (2).
- Přejdete jí a nyní po pravé straně pokračujete k dvojité lávce před bývalým kulturním domem (3).
- Opět po překročení řeky využijete k další cestě příjemné prostředí Křižíkových sadů až do plzeňských Benátek (4), kde si jistě najdete nespočet krásných pohledů na Plzeň.
- Pokračujete sady až na Rychtářku, přejdete křižovatku a pokračujete po pravé straně Tyršovou ulicí k Roudenské lávce přes řeku Mži (5).
- Přejedete na levý břeh a po proudu procházíte po nábřeží, dále přes starou Roudnou, Luční ulicí, po panelové cestě k lávce přes řeku Mži u soutoku řek Radbuzy a Mže (6).
- Cesta proti proudu řeky Radbuzy Štruncovými sady vás dovede k lávce, která vás nasměruje přímo do pivovaru Prazdroj (7).
- Na lávku přes řeku navazuje další lávka po střeše, končící na nádvoří pivovaru (8).
- Jubilejní branou pivovaru Prazdroj projdete k tobogánu lávky přes křižovatku U Jána (9).
- Po ochozu obejdete hotel a ulicí Vocelovou a Šumavskou přicházíte k poslední bývalé lávce přes hlavní nádraží ČD (10). Dnes zde stojí silniční most, ale úchvatný kruhový pohled na Plzeň a nádraží se nezměnil.
- Poté již pokračujete za mostem Železniční ulicí a podchodem u nádraží se dostanete na konec naší cesty, k tramvajovým a trolejbusovým zastávkám Hlavní nádraží linek č.1, č.2, č.11, č.15 a č.16.
Zajímavosti na trase:
- Víte že, největší Plzeňská řeka Mže se několikrát zkrátila? Do roku 1910 končila řeka Mže až soutokem s řekou Vltavou před Prahou. Byla však přejmenovaná na řeku Berounku. V 70 letech jsme se ve škole učili, že řeka Berounka začíná až na soutoku všech čtyř plzeňských řek U Jiřího. Dnes oficiálně končí řeka již soutokem s řekou Radbuzou u plzeňského pivovaru Prazdroj, tedy je o 2,8 km kratší.
- Víte že, původní lávka v Lobezské ulici přes Hlavní nádraží, která byla nahrazena silničním mostem, je nyní instalována přes vodní nádrž České údolí?
- Víte že, sláva Plzeňského piva Prazdroj byla známa v celé Evropě již v 70 letech a byla oceněna jedním z nejvyšších potravinářských ocenění, soškou Zlatý Merkur?
- Víte že, jedna z nejznámějších plzeňských dominant, vodárenská věž měšťanského pivovaru, byla postavena po vzoru majáku již počátkem 20 století? Obsahuje dvě nádrže na vodu pro potřeby pivovaru. Jednu na říční vodu a druhou pro akumulaci podzemní vody z pěti vrtů v oblasti čtvrti Roudná.
zdroj: Wikipedie
Autor výletu: Miroslav Heřman