Líňská okružní trasa
Kategorie: Celodenní, za poznáním
Délka: 17 km
Občerstvení na trase: ano (v Sulkově – restaurace Sparta, v Líních – restaurace Za větrem)
Výchozí bod: zast. Valcha, autobus 26
Koncový bod: zast. Valcha, autobus 26
Jedná se o další vycházku po červené naučné stezce objevující technické i přírodní zajímavosti v okolí obce Líně.
Procházka začíná na zastávce autobusu 26 na Valše. Napojte se na zelenou turistickou značku směřující zpět k městu Plzeň. Cesta vede krásnými borovými lesy a močály do bodu, kde se napojíte v místě bývalé osady Starý Sulkov na naučnou stezku.
Podejděte po červené značce ve tvaru rovnoramenného trojúhelníku dálnici D5.
Pokračujte nyní po značené trase přes osadu Sulkov, okolo líňského koupaliště a zvířecího hřbitova do Líní. Dále okolo pomníku tvořeného stíhacím letounem MIG 19, přes náves, až k ptačí pozorovatelně u Nového rybníka.
Odtud pokračujte dále přes vyvýšeninu nad Líněmi až do Sulkova. Přejděte znovu po mostě dálnici a podejděte přivaděč od Plzně.
Za přivaděčem opusťte značenou stezku, dejte se šikmo vlevo cestou do lesa, kolem rybníku, bývalých objektů Škoda až zpět na Valchu.
Víte, že...
…osada Sulkov vznikla v polovině 19. století na místě zrušeného stejnojmenného rybníka, založeného v 15. století proboštem chotěšovského kláštera? Důvodem byl nález velmi kvalitního černého uhlí, jehož žíla v místě vystupovala na povrch. Malé šachty postupně nahradil velký důl s názvem Werk, který zaměstnával až 600 horníků. Vznikající osada sloužila k jejich ubytování. Bylo zde zbudováno až 30 pecí na výrobu koksu. Po zrušení těžby v roce 1902 osada ztratila na významu a postupně zanikla.
… pomník v podobě letounu Mikojan-Gurevič MiG-19PM 1045 připomíná 5. stíhací letecký pluk? MiG-19 (v kódu NATO „Farmer“) byl sovětský dvoumotorový, jednomístný proudový stíhací letoun druhé generace, kterým byla vyzbrojena od roku 1958 i Československá lidová armáda. Stal se prvním letounem na světě schopným dosáhnout nadzvukové rychlosti v horizontálním letu při startu ze země.
…Nový rybník se nevyužívá k chovu ryb, a proto je zde čistá voda? Rybník a okolní mokřad vznikly po zaplavení propadliny po bývalém dolu a dnes slouží jako hnízdiště mnohým druhům ptactva. Nový rybník byl vyhlášen přírodní rezervací a to i díky dobrovolníkům, kteří vyčistili vodní hladinu i okolí a vybudovali hnízdní ostrůvky. U rybníka byla také zbudována sedm metrů vysoká ptačí pozorovatelna, odkud lze ptáky nerušeně sledovat. Ze zajímavějších ptáků zde bývá k vidění např. lžičák pestrý, rybák černý. Potkat zde můžete i majestátního jeřába popelavého a často i exotickou husici nilskou.
…od ptačí pozorovatelny pohledem na jih zahlédneme zbytky odvalové haldy, která ještě v 70. letech byla nejvyšší dominantou celého okolí? Se svojí výškou až 110 metrů sloužila k odkládání hlušiny ze dvou blízkých bývalých hornických šachet. Jejich jména se často měnila podle doby:
- 1911 – Austria jubilejní
- 1918 – Pokrok I
- vzápětí přejmenován na Masarykův jubilejní
- 1939 – Adolfa Hitlera
- 1945 – Masarykův
- 1953 – Důl obránců Míru
- 1977 – ukončení těžby
…maximální hloubka této jámy činila 796 metrů a za celou dobu provozu se v něm vytěžilo více jak 20 miliónů tun černého uhlí?
Zdroj: Wikipedia, web a místní popisy
Autor výletu: Miroslav Heřman