Kategorie: Celodenní, za výhledy

Délka: 16 km

Občerstvení na trase: ne

Výchozí bod: zast. Bílá hora, autobusy č. 20

Koncový bod: zast. Bukovec, autobusy č. 28


Hned po výstupu z autobusu na Bílé hoře začíná dobře značená naučná stezka, která vás provede oblíbeným krajem známého plzeňského botanika Františka Malocha. Na 11 informačních tabulích se dozvíte o zdejších rostlinkách i historii. Vydejte se sem nejlépe na jaře, kdy si budete moci o většině flory nejen číst, ale i ji rovnou pozorovat, nebo na počátku podzimu, kdy se dominující habry zbarví do zlatých barev.

Vydejte se po žluté turistické trase, kde příjemnou procházkou dojdete po 4 kilometrech ke krásné vyhlídce, tzv. Malochovo skalce. Až si dostatečně užijete výhledů, uděláte si několik fotek a přečtete si příběh o plzeňském botanikovi, jehož jméno toto místo nese, vydejte se po žluté trase dál. Stezka vede podél řeky Berounky, na kterou se vám občas otevře výhled.

Až se cesta stočí doleva, povede nad přírodní rezervací Háj. Pokud budete mít trochu štěstí, můžete zde zahlédnout pobíhající muflony. Pokračujte krásnou přírodou dále, až vás žlutá turistická značka dovede do Druztové. Projdete kouskem vesnice a na jejím konci si můžete udělat krátkou zacházku kolem rybníčka ke zřícenině hradu Věžka. Tam naučná stezka končí, vy však pokračujte po žluté turistické trase dále k Dolanskému mlýnu, kde se dáte doprava a modrá turistická stezka vás dovede přes řeku Berounku.

Hned za Dolanským mostem odbočte po zelené turistické značce doprava a držte se jí až do konce trasy. Několik set metrů cesta vede po louce a poté zabočí do lesa, kde vás čeká nejprve nepříliš těžký výšlap do kopce a poté už úzká a klikatá pěšina. Cesta vede nad příkrým srázem, ale výletníky, kteří se nenechají zastrašit, čeká opět krásný výhled na řeku Berounku. 

 

Tip: Pokud vám nevadí, že si trasu o kousek prodloužíte, a rádi chvilku posedíte na břehu řeky s nádherným výhledem, odbočte z trasy dle následující mapy. Na konci cesty vás čeká krásné místo s ohništěm. Rozjímání zde půjde samo :).

mapa_Malochovova skalka TIP

Naučná stezka Po stopách Fr. MalochaNaučná stezka Po stopách Fr. MalochaVýhled z Malochovy skalkyMalochova skalkaNaučná stezka Po stopách Fr. Malocha - dozvíte se i o geologické minulosti místaV přírodní rezervaci můžete zahlédnout i muflona.Náš tip na hezké posezení na břehu BerounkyNáš tip na hezké posezení na břehu BerounkyNáš tip na hezké posezení na břehu Berounky