Výhledy na fotogenickou Plzeň z plzeňských lávek II

Kategorie: Půldenní, za výhledy

Délka: 9,5 km

Občerstvení na trase: ano (na konci výletu)

Výchozí bod: zast. U Prodejny (Valcha), autobus č. 26

Koncový bod: zast. Koterov, autobus č. 51


 

Jedná se o půldenní vycházku za výhledy na jihu Plzně, přejdete přes pět lávek, tři řeky a dvě železniční tratě.

Procházka začíná v městské čtvrti Valcha, kam dojedete z nového Borského terminálu v Kaplířově ulici autobusovou linkou č. 26. Vystoupíte v zastávce U Prodejny a vydáte se ven z města směrem na Dobřany. Po 150 m odbočíte vlevo do ulice U Hájovny, až dojdete k železniční trati na Klatovy. Vpravo podél trati se dostanete k první lávce Černý most.

Přejdete jí a otevře se vám výhled na přehradu České údolí, Bory a Západočeskou Univerzitu. Osadní ulice vás dovede k druhé lávce přes přehradu České údolí. Z lávky si určitě najdete spoustu zajímavých výhledů.

Pokračujete ulicí K Lávce až do Višňovky. Těsně před Klatovskou ulicí odbočíte vlevo, projdete chatovou osadou po paralelní bezejmenné cestě až do Tyršova sadu. Přejdete Klatovskou ulici a pokračujete kolem vrchu Chlum ulicí Pod Třešňovkou až k lávce nad silničním přivaděčem 1/27 na Klatovy. Zde je zajímavý pohled na známý plzeňský hotel „Hvězda“.

Pokračujete chatovou osadou Výsluní po celé délce Zářijové ulice a Za Rybárnou až Tyršovu mostu. Po polní cestě v ulici Pod Hradištěm se dostanete k Vokounové lávce přes řeku Úhlavu.

Vystoupáte do kopce na Slovany a ulicemi Kostincova a Nad údolím dorazíte k Nepomucké ulici na Bručné. Přejdete jí a na konci ulice K Dráze narazíte na pátou, úplně novou lávku přes železniční trať do Českých Budějovic. Zde si přijdou na své ti, kteří rádi fotografují.

Po té už jenom seběhnete dolů do Koterova, přejděte po mostě řeku Úslavu a na Koterovské návsi najdete autobusovou zastávku linky č. 51, ze které se můžete vrátit zpět do Plzně, na Náměstí Milady Horákové.

 

Víte, že...

…lávka Černý most je také přenesena v roce 1987 z lávky přes Hlavní nádraží Plzeň, jehož zrekonstruované nejkratší pole se na toto místo rozměrově hodilo. Zbytek lávky je instalován nad přehradou České údolí.

…přehrada České údolí je 106 metrů dlouhá sypaná hráz, dostavěná v roce 1972? Může zadržet až 5,5 mil. m2 vody a plochu má 151 ha. Výška hladiny vody může být až 8 metrů.

…od Tyršova sadu lze zaskočit do sportovně relaxačního areálu Škodaland? Je zde krásné místo ke koupání s písčitou pláží a mnoho místy k různým sportovním aktivitám. Sportovně relaxační areál Borská přehrada nabízí možnost využití hřiště na minigolf, in-line dráhy, skateparku, dále půjčovny lodiček, občerstvení atp. Je zde i zajímavé jezírko s čistou vodou ke koupání.

…název kopce Chlum je nejčastější pojmenování kopců v Čechách? Na území Plzně a v nejbližším okolí se nachází hned třikrát. Ten třetí se najdete mezi Zábělou a Chrástem.

… kopec Chlum neboli Litický Chlum se původně jmenoval „Schmalzberk“? To se dá volně přeložit jako Mastný vrch neboli Mastník. Což znamenalo něco jako „dobré bydlo“ nebo „míti se dobře“.

…Tyršův most je první zcela svařovaný obloukový most v Česku a ve své době byl řazen mezi pět nejodvážnějších konstrukcí světa? Projekt mostu vytvořil prof. František Faltus, tehdejší konstruktér ve Škodovce, jejíž mostárna most také vyrobila, smontovala a v roce 1933 dokončila.

…z Vokounovy Lávky je jižním směrem výhled na hradiště s opevněním na místě zvaném Pod Homolkou? Jedná se o hradiště z přelomu starší a střední doby bronzové a doby pozdně halštatské. Místo pro stavbu bylo vybráno mezi toky řeky Úhlavy, která se nedaleko jihovýchodně od hradiště v prudkém meandru vrací. Zabezpečuje tak jižní severozápadní plochu. Převýšení plochy hradiště a řeky činí až 37 m. Opevněná plocha nepravidelného ledvinovitého tvaru zabírá 1,55 ha.

Zdroj: Wikipedia; Tajemství plzeňských kopců, autor: Jan Hajšman; Plzeňské mosty a lávky, autor: Miroslav Liška

Autor výletu: Miroslav Heřman

IMG_01IMG_02IMG_03IMG_06IMG_07IMG_08IMG_10IMG_12IMG_13IMG_14IMG_15IMG_16